fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolacy dostaną większe emerytury bo… żyją coraz krócej

Polacy dostaną większe emerytury bo… żyją coraz krócej

Główny Urząd Statystyczny opublikował aktualne tabele prognozowanej średniej długości życia mieszkańców naszego kraju.

Aktualne dane mówią, że osoby mające 60 lat będą żyć jeszcze przez 238,9 miesiąca, czyli prawie 20 lat (rok temu było to 247,7, czyli 20 lat i 7 miesięcy), a 65-latkowie 196,2 miesiąca (wobec 204,3 rok temu). W efekcie tego, że skróci się okres pobierania emerytur wzrośnie wartość tych świadczeń o 3,7-4,1 procenta.

Tabele służą do wyliczenia wysokości świadczenia osobom, które w najbliższym roku zakończą pracę zawodową i osiągną wiek pozwalający na jego pobieranie. Mają też wpływ m.in. na emerytury wypłacane osobom, którym zostały już przyznane, ale ci jeszcze pracują. Wynikające z nich wzrosty nie dotyczą ludzi już pobierających świadczenie i nie kontynuujących obecnie pracy.

W efekcie m.in. tych zmian w bardzo korzystnej sytuacji znajdą się osoby, które przekroczyły wiek emerytalny kilka lat temu, ale mimo to kontynuowały pracę. Jeżeli teraz zdecydują się na przejście na emeryturę, to wysokość ich świadczenia może być obecnie nawet o połowę większa, niż gdyby to zrobili np. w 2020 roku.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA