fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesPolacy gotowi na przebranżowienie

Polacy gotowi na przebranżowienie

Prawie połowa Polaków jest gotowa na zmianę branży, jeśli pozwoli im to znaleźć lepszą pracę. To dobra informacja dla pracodawców.

Najnowszy „Barometr rynku pracy 2023” przygotowany przez Gi Group Holding wykazał, że aż 42 proc. Polaków rozważa zmianę profesji, a wśród osób zagrożonych utratą pracy jest to nawet 71 proc. Agencja Newseria Biznes podkreśla, że jest to dobra informacja dla polskich pracodawców, którzy narzekają na brak kompetentnych kandydatów.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników

Na polskim rynku ogólnie brakuje pracowników, ale najgorzej sytuacja wygląda w zawodach, które wymagają konkretnych kompetencji. Wśród przedsiębiorstw, które w ostatnich miesiącach miały trudności rekrutacyjne, aż 75 proc. wskazało, że głównym ich powodem był brak odpowiednich kandydatów na rynku. Rok temu odsetek takich wskazań wynosił 66 proc.

Dyrektor zarządzająca GI Group Temp & Perm Anna Wesołowska w rozmowie z Newserią Biznes wytłumaczyła, że taki stan rzeczy wynika z pogarszającej się sytuacji demograficznej oraz znaczącego rozwoju technologicznego, który będzie wymagał od pracowników podnoszenia kwalifikacji.

Na razie firmy jeszcze w niewielkim stopniu wspierają rozwój swoich pracowników, powoli podejmują pierwsze inicjatywy. Jednocześnie widzą, że muszą zapewniać szkolenia i podnosić ich kwalifikacje, żeby utrzymać ciągłość funkcjonowania swoich organizacji. Z drugiej strony jest to też sposób na zatrzymanie talentów, ponieważ pracownicy oczekują coraz lepszych płac, a podnoszenie kwalifikacji powinno się oczywiście wiązać ze zmianą wynagrodzenia na lepsze. Jeżeli firmy będą odważniej inwestować w swoich pracowników, mają szansę na zatrzymanie w organizacji najlepszych osób

– powiedziała Anna Wesołowska cytowana przez Newserię.

Na przebranżowienie najbardziej gotowi są pracownicy poniżej 25. roku życia, wśród których odsetek ten wynosi 56,9 proc. Chętniej o tym myślą kobiety, a jeśli chodzi o branże, to gotowość do zmiany profesji jest najbardziej widoczna w handlu, a najmniej w sektorze publicznym. Główną motywacją Polaków do zmiany branży jest możliwość awansu oraz poprawa własnej sytuacji materialnej.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA