fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolacy gotowi na przebranżowienie

Polacy gotowi na przebranżowienie

Prawie połowa Polaków jest gotowa na zmianę branży, jeśli pozwoli im to znaleźć lepszą pracę. To dobra informacja dla pracodawców.

Najnowszy „Barometr rynku pracy 2023” przygotowany przez Gi Group Holding wykazał, że aż 42 proc. Polaków rozważa zmianę profesji, a wśród osób zagrożonych utratą pracy jest to nawet 71 proc. Agencja Newseria Biznes podkreśla, że jest to dobra informacja dla polskich pracodawców, którzy narzekają na brak kompetentnych kandydatów.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników

Na polskim rynku ogólnie brakuje pracowników, ale najgorzej sytuacja wygląda w zawodach, które wymagają konkretnych kompetencji. Wśród przedsiębiorstw, które w ostatnich miesiącach miały trudności rekrutacyjne, aż 75 proc. wskazało, że głównym ich powodem był brak odpowiednich kandydatów na rynku. Rok temu odsetek takich wskazań wynosił 66 proc.

Dyrektor zarządzająca GI Group Temp & Perm Anna Wesołowska w rozmowie z Newserią Biznes wytłumaczyła, że taki stan rzeczy wynika z pogarszającej się sytuacji demograficznej oraz znaczącego rozwoju technologicznego, który będzie wymagał od pracowników podnoszenia kwalifikacji.

Na razie firmy jeszcze w niewielkim stopniu wspierają rozwój swoich pracowników, powoli podejmują pierwsze inicjatywy. Jednocześnie widzą, że muszą zapewniać szkolenia i podnosić ich kwalifikacje, żeby utrzymać ciągłość funkcjonowania swoich organizacji. Z drugiej strony jest to też sposób na zatrzymanie talentów, ponieważ pracownicy oczekują coraz lepszych płac, a podnoszenie kwalifikacji powinno się oczywiście wiązać ze zmianą wynagrodzenia na lepsze. Jeżeli firmy będą odważniej inwestować w swoich pracowników, mają szansę na zatrzymanie w organizacji najlepszych osób

– powiedziała Anna Wesołowska cytowana przez Newserię.

Na przebranżowienie najbardziej gotowi są pracownicy poniżej 25. roku życia, wśród których odsetek ten wynosi 56,9 proc. Chętniej o tym myślą kobiety, a jeśli chodzi o branże, to gotowość do zmiany profesji jest najbardziej widoczna w handlu, a najmniej w sektorze publicznym. Główną motywacją Polaków do zmiany branży jest możliwość awansu oraz poprawa własnej sytuacji materialnej.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA