fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiPolacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.

Aż 65 proc. Polaków zapłaciłoby większy podatek dochodowy z myślą o transformacji klimatu – wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Żeby pomóc uboższym w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji 51 proc. respondentów zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu, a 13 proc. nawet 5-10 proc.

Warto zaznaczyć, że Polacy są bardziej chętni do płacenia wyższych podatków w celu walki z klimatem niż wynosi średnia unijna, która jest na poziomie 59 proc. Według analityków EBI takie wyniki świadczą o rosnącej świadomości klimatycznej Polaków, którzy przez rekordowe fale upałów i susze coraz bardziej przekonują się do tego, że zachodzą zmiany klimatyczne. Mimo to Polacy nie traktują problemów klimatycznych priorytetowo.

Rosnące koszty życia są przez polskich respondentów uważane za największe wyzwanie (66 proc. umieszcza je w pierwszej trójce obaw dla swojego kraju, co jest wynikiem o 2 pkt proc. niższym niż średnia w Unii Europejskiej), natomiast na drugim miejscu wskazywano dostęp do opieki zdrowotnej (41 proc.). Skutki zmiany klimatu i degradacja środowiska zajmują trzecie miejsce, przy czym 40 proc. ankietowanych zalicza je do kategorii poważnych obaw (10 pkt proc. poniżej średniej w UE)

– napisano w podsumowaniu badania.

W związku z prognozami, że koszty transformacji klimatycznej najbardziej uderzą w najuboższe gospodarstwa domowe, 61 proc. Polaków apeluje o sprawiedliwą politykę przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Według nich przejście na gospodarkę niskoemisyjną może nastąpić tylko wtedy, gdy jednocześnie zostanie rozwiązany problem nierówności społecznych i ekonomicznych. Z drugiej strony 51 proc. Polaków (9 pkt proc. poniżej średniej w UE) zgadza się, że kraj powinien oferować rekompensaty finansowe krajom dotkniętym zmianami klimatu, aby pomóc im w walce z nimi.

W ankiecie EBI wzięło udział ponad 30 tys. respondentów z 27 krajów UE oraz m.in. z USA, Chin i Japonii.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA