fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolacy inwestują w pompy ciepła. To dobry rynek dla biznesu

Polacy inwestują w pompy ciepła. To dobry rynek dla biznesu

Już nie fotowoltaika, ale sprzedaż pomp ciepła, także gospodarstwom domowym, jest dobrym biznesem pozwalającym zarabiać w segmencie odnawialnych źródeł energii. Instalacja tych urządzeń jest dotowana przez państwo. Ponad stukrotny wzrost tego rynku w ciągu ostatnich lat nadal pozostaje dla firm instalatorskich przestrzenią do zarabiania.

Rynek pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie i w pewnej mierze wypiera fotowoltaikę. Dotyczy to zarówno instalacji robionych w firmach w celu uzyskania oszczędności energetycznych, jak i tzw. prosumenckich, czyli u osób prywatnych. Coraz więcej nowych budów uwzględnia także montaż pompy ciepła.

Bardzo dynamiczne wzrosty

Według raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła w zeszłym roku o 120 proc. (rok do roku). Już niemal co trzecie urządzenie do ogrzewania było właśnie pompą ciepła. W tym o 137 proc. była wyższa liczba sprzedanych pomp typu powietrze-woda, zaś o 130 proc. – urządzeń przeznaczonych do centralnego ogrzewania wodnego.

Także w liczbach bezwzględnych wygląda to bardzo dobrze: w zeszłym roku sprzedano łącznie 203,3 tys. pomp ciepła (w tym pomp powietrze-woda 188,2 tys. sztuk). Uwzględniając sprzedane klimatyzatory z funkcją grzania, pompą ciepła było już niemal co drugie sprzedane urządzenie do grzania. Dynamika wzrostów imponuje – ostatnie dziesięć lat to ponad stukrotny wzrost rynku, a przez ostatnie dwa lata Polska była liderem wzrostów w Europie.

„Czyste Powietrze” i „Moje Ciepło”

Tak wysokie wzrosty nie byłyby możliwe, gdyby nie uruchomienie dwóch rządowych programów wsparcia: „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło”. W ramach pierwszego z nich możliwe jest uzyskanie dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Dotacja na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła może wynieść do 66 tys. złotych w wariancie podstawowym, do 99 tys. złotych dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 tys. złotych dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Z kolei „Moje Ciepło” to program dofinansowany z pieniędzy NFOŚiGW – chodzi w nim o wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Od końca kwietnia 2022 r. do końca stycznia br. złożono ponad 15 tys. wniosków na dofinansowanie montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych w tzw. zielonym standardzie energetycznym.

Tu można dobrze zarabiać

W opinii ekspertów PORT PC ten rok będzie w Polsce rokiem dalszych wzrostów sprzedaży, zwłaszcza pomp ciepła typu powietrze-woda. Organizacja przewiduje dynamikę wzrostu o około 40-50 proc. w stosunku do 2022 r. Z kolei sprzedaż gruntowych pomp ciepła może wzrosnąć o ok. 30-40 proc. Przestrzeń do robienia biznesu w tym segmencie OZE jest więc nadal duża.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA