fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesPolacy inwestują w pompy ciepła. To dobry rynek dla biznesu

Polacy inwestują w pompy ciepła. To dobry rynek dla biznesu

Już nie fotowoltaika, ale sprzedaż pomp ciepła, także gospodarstwom domowym, jest dobrym biznesem pozwalającym zarabiać w segmencie odnawialnych źródeł energii. Instalacja tych urządzeń jest dotowana przez państwo. Ponad stukrotny wzrost tego rynku w ciągu ostatnich lat nadal pozostaje dla firm instalatorskich przestrzenią do zarabiania.

Rynek pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie i w pewnej mierze wypiera fotowoltaikę. Dotyczy to zarówno instalacji robionych w firmach w celu uzyskania oszczędności energetycznych, jak i tzw. prosumenckich, czyli u osób prywatnych. Coraz więcej nowych budów uwzględnia także montaż pompy ciepła.

Bardzo dynamiczne wzrosty

Według raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła w zeszłym roku o 120 proc. (rok do roku). Już niemal co trzecie urządzenie do ogrzewania było właśnie pompą ciepła. W tym o 137 proc. była wyższa liczba sprzedanych pomp typu powietrze-woda, zaś o 130 proc. – urządzeń przeznaczonych do centralnego ogrzewania wodnego.

Także w liczbach bezwzględnych wygląda to bardzo dobrze: w zeszłym roku sprzedano łącznie 203,3 tys. pomp ciepła (w tym pomp powietrze-woda 188,2 tys. sztuk). Uwzględniając sprzedane klimatyzatory z funkcją grzania, pompą ciepła było już niemal co drugie sprzedane urządzenie do grzania. Dynamika wzrostów imponuje – ostatnie dziesięć lat to ponad stukrotny wzrost rynku, a przez ostatnie dwa lata Polska była liderem wzrostów w Europie.

„Czyste Powietrze” i „Moje Ciepło”

Tak wysokie wzrosty nie byłyby możliwe, gdyby nie uruchomienie dwóch rządowych programów wsparcia: „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło”. W ramach pierwszego z nich możliwe jest uzyskanie dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Dotacja na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła może wynieść do 66 tys. złotych w wariancie podstawowym, do 99 tys. złotych dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 tys. złotych dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Z kolei „Moje Ciepło” to program dofinansowany z pieniędzy NFOŚiGW – chodzi w nim o wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Od końca kwietnia 2022 r. do końca stycznia br. złożono ponad 15 tys. wniosków na dofinansowanie montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych w tzw. zielonym standardzie energetycznym.

Tu można dobrze zarabiać

W opinii ekspertów PORT PC ten rok będzie w Polsce rokiem dalszych wzrostów sprzedaży, zwłaszcza pomp ciepła typu powietrze-woda. Organizacja przewiduje dynamikę wzrostu o około 40-50 proc. w stosunku do 2022 r. Z kolei sprzedaż gruntowych pomp ciepła może wzrosnąć o ok. 30-40 proc. Przestrzeń do robienia biznesu w tym segmencie OZE jest więc nadal duża.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA