fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaTransportPolacy kupują coraz więcej aut elektrycznych

Polacy kupują coraz więcej aut elektrycznych

Przez pierwsze cztery miesiące 2023 roku Polacy zarejestrowali znacznie więcej samochodów elektrycznych niż w analogicznym okresie rok temu.

Od początku stycznia do końca kwietnia 2023 roku w Polsce zarejestrowano 7201 sztuk samochodów elektrycznych – wynika z najnowszego Licznika Elektromobilności. Taki wynik świadczy o wzroście rzędu 71 proc. w porównaniu do rezultatu z pierwszych czterech miesięcy 2022 roku.

Na polskich drogach dominują hybrydy

Z raportu przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motorowego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych dowiadujemy się, że na koniec kwietnia 2023 roku w Polsce było zarejestrowanych w sumie 40 926 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV).

Łącznie natomiast po naszych drogach jeździło 73 695 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, na które składają się auta BEV oraz hybrydy typu plug-in (PHEV). Jeśli chodzi o osobowe pojazdy BEV to było ich 37 027, a PHEV – 36 668 sztuk. Dla porównania, z końcem kwietnia park samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosił 3924 szt., z czego BEV stanowiły ponad 99 proc.

Jeśli natomiast chodzi o dostawcze i osobowe auta hybrydowe, to pod koniec kwietnia 2023 roku po polskich drogach jeździło ich 54 1305 sztuk. W kwietniu zarejestrowano też 30 samochodów elektrycznych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, co jest dotychczasowym rekordem.

Ostatnie miesiące pokazują, że w Polsce hybrydy plug-in cieszą się zainteresowaniem porównywalnym do samochodów bateryjnych. Zapewne jednym z powodów tego zainteresowania jest fakt, że sieć ładowania jest wciąż niewystarczająca do potrzeb. Bardzo dobry rezultat rejestracji samochodów ciężarowych i przede wszystkim dostawczych wiąże się z tym, że wiele firm użytkujących floty tych pojazdów posiada własne stacje ładowania zlokalizowane w bazach

– powiedział w komunikacie Jakub Faryś, prezes PZPM.

Zdaniem eksperta należy spodziewać się, że liczba zeroemisyjnych aut dostawczych będzie rosła, gdyż wiele miast decyduje się na zamykanie centrów dla samochodów spalinowych. Co więcej, dzisiaj popyt na samochody zeroemisyjne przewyższa podaż, a niedobory produkcyjne są spowodowane ciągłymi brakami na rynku półprzewodników.

Licznik Elektromobilności pokazał nam też, że pod koniec kwietnia 2023 roku w Polsce funkcjonowało 2768 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które oferowały kierowcom w sumie 5440 punktów ładowania. Najwięcej stacji ładowania jest w Warszawie, Gdańsku i Katowicach.

Źródło: PSPA
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA