fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej Polaków kupuje prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Coraz więcej Polaków kupuje prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Polacy coraz chętniej korzystają z prywatnej opieki medycznej, a dowodem tego jest rosnąca liczba sprzedanych ubezpieczeń zdrowotnych.

Pod koniec trzeciego kwartału 2023 roku już 4,69 mln Polaków posiadało prywatne ubezpieczenie zdrowotne – wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. To oznacza, że w ciągu roku odnotowano tu wzrost o niemal 15 proc.

Wzrost liczby Polaków korzystających z prywatnej opieki medycznych jest obserwowany od lat, bo według danych PIU jeszcze w 2017 roku z prywatnych wizyt lekarskich korzystało tylko nieco ponad 2 mln mieszkańców Polski.

W sumie od stycznia do końca września 2023 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne prawie 1,2 mld złotych i jest to wzrost o prawie 34 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Jest to efekt stałego rozwoju rynku ubezpieczeniowego i nowej sprzedaży, a także wyższych cen samych polis, który jest skutkiem inflacji i zwiększających się cen usług medycznych, przede wszystkim wizyt lekarskich.

By załagodzić skutki zwiększających się składek, ubezpieczyciele postanowili rozłożyć dostosowanie cen prywatnych polis zdrowotnych na kolejne miesiące. Obecni i potencjalni klienci wykazują się dużym zrozumieniem tej sytuacji, czego dowodzi rosnąca liczba umów. Istotne przyrosty odnotowano zarówno w ubezpieczeniach indywidualnych, jak i grupowych, głównie pracowniczych

– napisano w komunikacie PIU.

Według danych portalu Rankomat w 2023 roku najtańszą prywatną polisę zdrowotną w Polsce można było kupić już za 30 złotych miesięcznie, a przy rozszerzonym zakresie było to ok. 125 złotych. Maksymalny wiek kupujących prywatne ubezpieczenie zdrowotne waha się, w zależności od rozmiaru pakietu, od 60 do 70 lat.

Źródło: PAP, Rankomat
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA