fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaKrajPolacy liczą na dalszy spadek inflacji

Polacy liczą na dalszy spadek inflacji

Większość Polaków z optymizmem patrzy w rok 2024, a co piąty z nas ma nadzieję na poprawę swojej sytuacji finansowej.

Aż 60 proc. Polaków zakłada, że 2024 rok będzie lepszy od poprzedniego – wynika z badania „Twoje prognozy i plany na 2024 rok”, zrealizowanego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor. Najwięcej osób (35 proc.) spodziewa się poprawy ogólnej sytuacji w kraju.

Poza tym Polacy liczą na to, że w 2024 roku poprawi się ich sytuacja w życiu prywatnym (25 proc.), a także lepiej będą wyglądać ich prywatne finanse (20 proc.). Opinię, że nadchodzący rok będzie lepszy najczęściej wyrażają osoby poniżej 25. roku życia (72 proc.), a najrzadziej osoby w wieku 45-64 lat (52 proc.).

Polacy mają też nadzieję, że 2024 rok przyniesie spadek inflacji (34 proc.) oraz wzrost płac (27 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie dotyczące wzrostu poczucia bezpieczeństwa życia w związku z sytuacją w kraju czy też na świecie oraz wyjścia z problemów zdrowotnych, a także poprawy jakości usług publicznych. Jak powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak w 2024 roku 8 proc. Polaków liczy na uporanie się z problemami finansowymi. Najczęściej o problemach finansowych i konieczności spłaty zaległości mówią 35-44-latkowie – odpowiednio: 10 i 11 proc. respondentów, zaś najrzadziej na te kłopoty wskazują seniorzy, bo dotyczy to ledwie 2-3 proc. ankietowanych.

Bez wątpienia bierne czekanie to jedna z przyczyn znaczącego przyrostu zaległości, choćby ze względu na ustawowe odsetki za opóźnienia wynoszące obecnie co najmniej 11,25 proc. Nie możemy zapominać, że o tym, czy nowy rok faktycznie przyniesie zmiany na lepsze zadecyduje to, co zrobimy z tym dalej

– powiedział Sławomir Grzelczak.

Źródło: BIG InfoMonitor
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA