fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy muszą pożyczać pieniądze na jedzenie

Polacy muszą pożyczać pieniądze na jedzenie

Wysoka inflacja najbardziej uderza w ubogich Polaków, którzy przyznają, że w ciągu ostatniego roku ich sytuacja finansowa się pogorszyła.

Większość beneficjentów polskich Banków Żywności przyznaje, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz musieli pożyczać pieniądze na jedzenie – informuje Radio Zet. Powodem pogorszenia sytuacji finansowej ubogich jest przede wszystkim wysoka inflacja.

Radio Zet podało, że przeszło 80 proc. korzystających z Banków Żywności przynajmniej raz w ostatnim roku odczuwało głód, którego nie można było zaspokoić z przyczyn finansowych. Pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb nie starczało 53 proc. ankietowanym, zaś w 56 proc. domów pieniędzy na zakup żywności brakowało „od czasu do czasu”. Najubożsi Polacy przez wysokie ceny rezygnowali też z niektórych rodzajów żywności, a najczęściej były to ryby (60 proc.) oraz mięsa i wędliny (53 proc.). Rezygnowano też z warzyw, cukru, słodyczy oraz kawy i herbaty.

W 2023 roku są w Polsce osoby, które niedojadają z powodu biedy. To ogromny problem społeczny, który niestety nasila się wraz z wysoką inflacją. Osoby ubogie wciąż odczuwają też skutki ekonomiczne pandemii i wojny

– powiedziała w Radiu Zet Beata Ciepła, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Z kolei Błażej Krasoń z Banku Żywności we Wrocławiu wskazuje, że Polacy często wstydzą się korzystać z bezpłatnego jedzenia, ale też brakuje im informacji, gdzie mogą dostać taki posiłek. Dodatkowymi barierami są znaczna odległość do punktów wydawania żywności (szczególnie jeśli ktoś mieszka na wsi), a także formalności, których trzeba dopełnić, aby uzyskać wsparcie.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA