fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy najbardziej wypalonym zawodowo narodem

Polacy najbardziej wypalonym zawodowo narodem

Polska ma najwyższy w Europie odsetek osób, które są wypalone zawodowo. Sytuacja jest poważna, bo problem dotyczy już co czwartego pracownika.

Aż 26 proc. Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego i jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich europejskich krajów – wynika z badania opublikowanego przez platformę doradztwa zawodowego Jobbli.

W raporcie Jobbli wskazano, że dla 55 proc. ankietowanych główną przyczyną wypalenia zawodowego jest praca z mało wyrozumiałym przełożonym, a kolejne powody to monotonne obowiązki (47 proc.), brak możliwości rozwoju (43,5 proc.) oraz problemy osobiste (37 proc.). Poza tym 24 proc. kobiet – i tylko 9 proc. mężczyzn – jako przyczynę wypalenia zawodowego wskazało brak lub niedobór satysfakcji z wykonywanej pracy, zaś 72 proc. badanych mężczyzn i 51 proc. pań uważa, że ich zawodowe obowiązki nie są odpowiednio dostosowane do ich kompetencji i nie odpowiadają temu, czym chcieliby się zajmować.

Poważnym problemem w Polsce jest również fakt, że aż 62 proc. młodych Polaków w wieku od 22 do 26 lat nie jest zadowolonych ze swojej pracy. Co ciekawe, wśród osób w wieku od 26 do 29 lat dokładnie taki sam odsetek już odczuwa satysfakcję z wykonywanych zadań.

Z wiekiem jednak poczucie dopasowania pracy do kompetencji i potrzeb ponownie spada. W grupie badanych w wieku 50-59 lat aż 85,7 proc. jest zdania, że ich obowiązki zawodowe nie odzwierciedlają ich kompetencji ani tego, co chcieliby robić

– powiedziała CEO Jobbli Alicja Marchewka.

Zdaniem Alicji Marchewki taką sytuację należy tłumaczyć spowolnieniem rozwoju zawodowego z biegiem lat, rutyną i wypaleniem zawodowym.

Jeśli chodzi o walkę z wypaleniem zawodowym, to większość ankietowanych sądzi, że najlepszym sposobem jest wyznaczenie ścieżki kariery oraz obowiązków. Ważne jest też lepsze dostosowanie zadań do możliwości pracownika, urozmaicenie ich oraz polepszenie atmosfery w pracy. Najmniej istotna dla polskich pracowników jest natomiast szczera rozmowa z przełożonym.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA