fbpx
sobota, 11 stycznia, 2025
Strona głównaKrajPolacy nie chcą pracować w pomocy społecznej

Polacy nie chcą pracować w pomocy społecznej

Polski system pomocy społecznej ma olbrzymie problemy ze znalezieniem chętnych do pracy, a głównym powodem są niskie płace.

Polskiemu systemowi pomocy społecznej brakuje rąk do pracy, a lukę w zatrudnieniu szacuje się nawet na 70 tys. osób – alarmuje dr hab. Mirosław Grewiński, profesor i rektor Uczelni Korczaka, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Głównym powodem tragicznej sytuacji są bardzo niskie wynagrodzenia, często pracownicy socjalni zarabiają mniej od swoich podopiecznych.

Według przytaczanych przez agencję Newseria Biznes wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2023 roku średnie wynagrodzenie pracowników socjalnych oscylowało między 3000-3900 złotych, przy medianie 3411 złotych.

Dzisiaj rząd mówi o tym, żeby doinwestować na przykład nauczycieli o 30 proc. pensji, natomiast 70 proc. pracowników socjalnych będzie od 1 stycznia zarabiało minimalne wynagrodzenie w Polsce. Minimalne wynagrodzenie, a są to przecież osoby często z wyższym wykształceniem, ze specjalizacjami, naprawdę profesjonaliści. Jeśli chcemy 70 proc. specjalistów płacić najniższe wynagrodzenie, to pytanie, jaka będzie motywacja tych ludzi do tego, aby zajmować się naprawdę trudnymi przypadkami osób niesamodzielnych, zależnych, osób z problemami, demencją, parkinsonem czy innymi problemami. Potrzeba dzisiaj naprawdę mądrego przemyślenia, jak chcemy zainwestować w te profesje i służby społeczne, które są konieczne do tego, aby asekurować ryzyka socjalne w przyszłości

– powiedział w rozmowie z Newserią Biznes dr hab. Mirosław Grewiński prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.

Aktualnie w Polsce spada liczba osób korzystających z pomocy społecznej, co jest spowodowane przede wszystkim poprawą ich sytuacji finansowej, m.in. z tytułu pobierania świadczeń. Mimo to Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej alarmuje, że brakuje ludzi do pracy w opiece społecznej. Sama praca jest natomiast ciężka, bo choć oficjalnie pracownicy socjalni pracują średnio 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo, to w rzeczywistości pracownik socjalny jest w stałym kontakcie z podopiecznymi, również poza typowymi godzinami pracy. Niskie wynagrodzenie na pewno nie zachęca do takiego wysiłku i nawet dodatkowe benefity, w postaci dłuższego urlopu wypoczynkowego albo dodatków za pracę w terenie, nie przyciągają do opieki społecznej młodych ludzi.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA