fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy nie chcą więcej obowiązków w pracy

Polacy nie chcą więcej obowiązków w pracy

Polscy pracownicy najbardziej obawiają się, że ich pracodawca nałoży na nich więcej obowiązków przy takim samym wynagrodzeniu.

Pluxee Polska opublikowała badanie „Potrzeby pracowników 2023”, w którym przedstawiono największe obawy osób zatrudnionych w Polsce. Jak się okazuje, Polacy najbardziej boją się większej ilości pracy przy niezmienionym wynagrodzeniu, na co wskazuje 44 proc. ankietowanych.

Kolejne miejsce w rankingu największych obaw związanych z pracą zajmuje więcej stresu (37 proc.), który może być spowodowany koniecznością adaptacji do nowych wyzwań lub potrzebą wielozadaniowości. Na trzeciej pozycji uplasowała się natomiast obawa związana z finansami, a mianowicie mniejszą premią lub jej brakiem (32 proc.). Poza tym, prawie co czwarty polski pracownik boi się utraty pracy, podczas gdy rok temu takie zmartwienie miało tylko 8 proc. ankietowanych.

Rzeczywistość ostatnich lat, opatrzona różnymi akronimami jak VUCA czy BANI, odznaczała się dużą niepewnością i nieprzewidywalnością, obfitowała też w liczne stresory: najpierw pandemia, później wybuch wojny w Ukrainie, inflacja i trudna sytuacja gospodarcza. Dzisiaj również pracownicy dostrzegają rozmaite zagrożenia. Dlatego pracodawcy powinni wziąć współodpowiedzialność za dobrostan zatrudnionych

– powiedziała Katarzyna Turska, dyrektor HR w firmie Pluxee Polska.

Obawy polskich pracowników mają swoje podstawy, gdyż dzisiaj 35 proc. respondentów obserwuje w swoim miejscu pracy zwiększenie zakresu obowiązków bez dodatkowego wynagrodzenia, a jedna trzecia zauważa, że sytuacja finansowa w firmie jest trudna. Jednocześnie 31,5 proc. ankietowanych odczuwa zwiększone wymagania i niemal tyle samo zauważa dużą rotację zatrudnionych.

Źródło: Pluxee
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA