Pluxee Polska opublikowała badanie „Potrzeby pracowników 2023”, w którym przedstawiono największe obawy osób zatrudnionych w Polsce. Jak się okazuje, Polacy najbardziej boją się większej ilości pracy przy niezmienionym wynagrodzeniu, na co wskazuje 44 proc. ankietowanych.
Kolejne miejsce w rankingu największych obaw związanych z pracą zajmuje więcej stresu (37 proc.), który może być spowodowany koniecznością adaptacji do nowych wyzwań lub potrzebą wielozadaniowości. Na trzeciej pozycji uplasowała się natomiast obawa związana z finansami, a mianowicie mniejszą premią lub jej brakiem (32 proc.). Poza tym, prawie co czwarty polski pracownik boi się utraty pracy, podczas gdy rok temu takie zmartwienie miało tylko 8 proc. ankietowanych.
Rzeczywistość ostatnich lat, opatrzona różnymi akronimami jak VUCA czy BANI, odznaczała się dużą niepewnością i nieprzewidywalnością, obfitowała też w liczne stresory: najpierw pandemia, później wybuch wojny w Ukrainie, inflacja i trudna sytuacja gospodarcza. Dzisiaj również pracownicy dostrzegają rozmaite zagrożenia. Dlatego pracodawcy powinni wziąć współodpowiedzialność za dobrostan zatrudnionych
– powiedziała Katarzyna Turska, dyrektor HR w firmie Pluxee Polska.
Obawy polskich pracowników mają swoje podstawy, gdyż dzisiaj 35 proc. respondentów obserwuje w swoim miejscu pracy zwiększenie zakresu obowiązków bez dodatkowego wynagrodzenia, a jedna trzecia zauważa, że sytuacja finansowa w firmie jest trudna. Jednocześnie 31,5 proc. ankietowanych odczuwa zwiększone wymagania i niemal tyle samo zauważa dużą rotację zatrudnionych.