fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCzy Polacy potrafią rozmawiać o podwyżce?

Czy Polacy potrafią rozmawiać o podwyżce?

Choć nie wszyscy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia, to wielu z nich nigdy nie rozmawiało z szefem o podwyżce.

Aż 46 proc. pracowników na etacie nie jest zadowolonych ze swojego wynagrodzenia – wynika z badania przeprowadzonego przez prof. Dominikę Maison, którego szczegóły przedstawiło Radio Zet.

Na wysokość swojej pensji najczęściej narzekają kobiety, osoby w wieku 45-54 lat oraz pracownicy z niższym wykształceniem. Mimo to prawie co drugi Polak nigdy nie rozmawiał ze swoim przełożonym o podwyżce, a jeśli już tak się dzieje, to o lepsze wynagrodzenie częściej walczą mężczyźni (59 proc.) niż kobiety (49 proc.). Polacy niechętnie też rozmawiają o wynagrodzeniu między sobą.

Rozmowy o podwyżce z pracodawcą zdecydowanie najczęściej inicjuje pokolenie Z i Millennialsi (wśród pracujących w wieku 18-34 lat ma takie doświadczenie ponad 60 proc.), natomiast najmniej otwarte na taką rozmowę są osoby powyżej 45 roku życia. W pokoleniu X takie doświadczenie miało 47 proc. osób (45-54 lat), a w pokoleniu Baby Boomers tylko 39 proc. pracujących (w wieku powyżej 55. roku życia)

– powiedziała prof. Dominika Maison na antenie Radia Zet.

Omawiane badanie wykazało również, że choć 83 proc. zatrudnionych wie, ile wynosi ich pensja brutto, to 58 proc. nie wie, ile w sumie ich pensja kosztuje pracodawców.

Prof. Dominika Maison podsumowała, że w porównaniu do wyników z 2017 roku wiedza pracujących Polaków na temat kosztów wynagrodzenia wzrosła, ale nadal jest stosunkowo mała, co świadczy o konieczności edukacji w tym zakresie.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA