fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinansePolacy nie oszczędzają na edukacji

Polacy nie oszczędzają na edukacji

Inflacja zmienia zwyczaje zakupowe Polaków, którzy częściej decydują się na oszczędności.

Rosnące koszty życia sprawiają, że 66 proc. Polaków decyduje się na oszczędności. Raport firmy Tutore Poland wykazał, że częściej z powodu inflacji oszczędzają kobiety niż mężczyźni.

Badanie pokazało też, że Polacy najczęściej oszczędzają na ubraniach (24 proc.) oraz rozrywce w postaci książek, biletów do kina i teatru (21 proc.). Z kolei 18 proc. Polaków mniej pieniędzy wydaje na podróże, 16 proc. na gadżety i elektronikę, 8 proc. na jedzenie, a 5 proc. na kosmetyki. Poza tym aż 66 proc. ankietowanych dla oszczędności gotuje w domu zamiast wychodzić do restauracji, 53 proc. kontroluje zużycie wody i prądu, 51 proc. kupuje na wyprzedażach, 48 proc. decyduje się na zakupy online (ponieważ jest taniej), a 43 proc. planuje większe wydatki z wyprzedzeniem.

Co istotne, 53 proc. Polaków nie oszczędza na edukacji, a wydatki na ten cel ogranicza co czwarty ankietowany. Wśród osób z wyższym wykształceniem na edukacji nie oszczędza aż 60 proc. respondentów.

– Nie żałujemy pieniędzy na edukację, bo wiemy, że kształcenie w dłuższej perspektywie pomoże nam powiększyć kompetencje czy uzyskać zupełnie nowe umiejętności. Te z kolei są niezmiernie ważne w kontekście awansu, przebranżowienia czy zmiany pracy. Z naszych analiz wynika, że co trzeci badany Polak inwestuje w swoją edukację właśnie po to, by zmienić miejsce zatrudnienia – powiedział prezes Tutore Poland Marcin Grzelak.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA