W styczniu i w lutym 2022 r. było znacznie więcej wniosków o indywidualną interpretację podatkową niż w tym samym czasie rok temu – dowiadujemy się z Business Insider Polska.

Shutterbug75/Pixabay

Przytaczane dane Krajowej Informacji Skarbowej mówią, że przez pierwsze dwa miesiące 2022 r. złożono 5784 wniosków o indywidualną interpretację podatkową, czyli o 922 więcej niż rok temu. Według ekspertów jest to związane ze zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu. Jak zauważył prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, wcześniej zainteresowanie interpretacjami podatkowymi wręcz spadało.

Z kolei Marek Niczyporuk z Kancelarii Ars AEQUI w rozmowie z Business Insider Polska powiedział, że zaistniała sytuacja dowodzi niedoskonałości i wysokiego poziomu skomplikowania Polskiego Ładu. Dodatkowo świadczy to o braku zaufania do organów państwa. Ponadto, zdaniem eksperta, w ostatnim czasie wiele podmiotów zaczęło myśleć o zmianie formy opodatkowania lub rozpoczęciu działalności gospodarczej w oparciu o spółkę prawa handlowego, żeby uniknąć negatywnych skutków Polskiego Ładu. Żeby upewnić się, że takie działania mają sens, kierowali się do organów podatkowych z prośbą o interpretacje.

Business Insider Polska wskazuje, że Polacy najczęściej pytali o zmiany związane z PIT, bo o interpretacje w tym zakresie wnioskowano 3356 razy, czyli o 973 razy więcej niż rok temu. Następne miejsca zajęły VAT (1662 wniosków) i CIT (487 wniosków).

Źródło: Business Insider Polska

Poprzedni artykułOtwarcie na energetyką jądrową staje się koniecznością
Następny artykułPieniądze dla firm – głównie na cyfryzację i innowacje