fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiPolacy nie rozumieją Polskiego Ładu

Polacy nie rozumieją Polskiego Ładu

W styczniu i w lutym 2022 r. było znacznie więcej wniosków o indywidualną interpretację podatkową niż w tym samym czasie rok temu – dowiadujemy się z Business Insider Polska.

Przytaczane dane Krajowej Informacji Skarbowej mówią, że przez pierwsze dwa miesiące 2022 r. złożono 5784 wniosków o indywidualną interpretację podatkową, czyli o 922 więcej niż rok temu. Według ekspertów jest to związane ze zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu. Jak zauważył prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, wcześniej zainteresowanie interpretacjami podatkowymi wręcz spadało.

Z kolei Marek Niczyporuk z Kancelarii Ars AEQUI w rozmowie z Business Insider Polska powiedział, że zaistniała sytuacja dowodzi niedoskonałości i wysokiego poziomu skomplikowania Polskiego Ładu. Dodatkowo świadczy to o braku zaufania do organów państwa. Ponadto, zdaniem eksperta, w ostatnim czasie wiele podmiotów zaczęło myśleć o zmianie formy opodatkowania lub rozpoczęciu działalności gospodarczej w oparciu o spółkę prawa handlowego, żeby uniknąć negatywnych skutków Polskiego Ładu. Żeby upewnić się, że takie działania mają sens, kierowali się do organów podatkowych z prośbą o interpretacje.

Business Insider Polska wskazuje, że Polacy najczęściej pytali o zmiany związane z PIT, bo o interpretacje w tym zakresie wnioskowano 3356 razy, czyli o 973 razy więcej niż rok temu. Następne miejsca zajęły VAT (1662 wniosków) i CIT (487 wniosków).

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA