Polacy nie wiedzą, jakich świadczeń emerytalnych mogą się spodziewać, ale mają w tym zakresie wygórowane oczekiwania – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Business Insider Polska.

Pexels.com

Z badania UCE Research wynika, że co czwarty Polak nie wie, jakie świadczenia emerytalne go czekają. Business Insider Polska podkreśla, że aż 40 proc. z nas liczy na to, że będzie otrzymywać emeryturę w wysokości przynajmniej połowy dzisiejszej pensji.

Portal wyjaśnia, że dzisiaj stopa zastąpienia, czyli wskaźnik odnoszący wysokość emerytury do obecnego wynagrodzenia, wynosi ok. 50 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami Polaków. Eksperci, a nawet sama prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, ostrzegają jednak, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat stopa ta znacząco spadnie. Według Uścińskiej będzie to ok. 25 proc., a według przytaczanego przez Business Insider Polska dr Jarosława Oczki z UMK w Toruniu – zaledwie 18,7 proc.

Zdaniem dra Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, oczekiwania Polaków co do przyszłych emerytur są wręcz oderwane od rzeczywistości, a na świadczenia w wysokości połowy dzisiejszego wynagrodzenia mogą w zasadzie liczyć tylko ludzie przechodzący na emeryturę teraz. W jego opinii w przyszłości stopa zastąpienia spadnie właśnie do ok. 25 proc., co oznacza, że większość Polaków będzie żyć za minimalne emerytury.

– Bez radykalnych zmian, takich jak podniesienie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn, czy też podwyżka składki emerytalnej to się nie może zmienić – powiedział ekspert w rozmowie z Business Insider Polska.

Źródło: Business Insider Polska

Poprzedni artykułUOKiK walczy ze zmowami przetargowymi
Następny artykułGigantyczne premie urzędników ZUS