fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolacy nie wierzą, że ceny spadną

Polacy nie wierzą, że ceny spadną

Zaledwie 15 proc. Polaków wierzy, że obniżka VAT na żywność wywoła spadek cen w sklepach – wynika z badania UCE Research i Grupy BLIX.

Aż 66,4 proc. konsumentów uważa, że ceny nie spadną, podczas gdy 17,6 proc. nie ma na ten temat zdania. Zaledwie 0,7 proc. Polaków w ogóle się tym nie interesuje.

– Wynik blisko 70 proc. nie dziwi. Konsumenci widzą, co dzieje się na rynku i nie bardzo wierzą w to, że ceny spadną. Zdają sobie sprawę z tego, że to, ile płacimy za poszczególne towary w sklepach, nie do końca jest zależne od woli sprzedawców. Klienci wiedzą, że wynika to z szeregu innych czynników, które obecnie są dość nieprzewidywalne – powiedział portalowi WiadomosciHandlowe.pl dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy BLIX.

Jak z kolei tłumaczy Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu, obniżki w sklepach zostaną zapewne zniwelowane przez stały wzrost cen wywołany wzrostem kosztów produkcji, transportu oraz gazu i prądu. Wśród komentatorów powszechne jest też przekonanie, że sprzedawcy będą prawdopodobnie zwiększać swoją marżę, co również przełoży się na ostateczne ceny w sklepach.

Przypomnijmy, że obniżka VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc. nastąpi już 1 lutego.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA