fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy odwracają się od zakupów internetowych?

Polacy odwracają się od zakupów internetowych?

W ciągu ostatniego roku w Polsce nastąpił kilkuprocentowy spadek sprzedaży detalicznej realizowanej przez internet. To ogólny trend.

Od lipca 2022 roku sprzedaż detaliczna realizowana przez polski internet spadła o 4,4 proc. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny. Trend ten wpisuje się w negatywne wyniki całej sprzedaży detalicznej w naszym kraju.

W Tygodniku Gospodarczym PIE wskazano, że w ciągu ostatniego roku sprzedaż internetowa stanowiła 7,9 proc. całej sprzedaży detalicznej. Analitycy zauważyli, że jest to druga najniższa wartość od dwóch lat i ósma najniższa wartość od początku 2020 r. Choć GUS nie podaje danych dla wszystkich kategorii sklepów, to jednak można zauważyć, że pozytywną dynamikę sprzedaży widać tylko w sklepach internetowych sprzedających farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny, podczas gdy pozostałe kategorie sklepów zanotowały spadki. Najmocniej spadła sprzedaż w przypadku żywności i napojów, bo aż o 26 proc.

Koniec pandemii odpowiedzialny za spadki?

Przyczyn spadków sprzedaży detalicznej przez internet można wskazać kilka, a pierwszą z nich jest odchodząca w niepamięć pandemia, kiedy nastąpił prawdziwy boom na taką formę zakupów.

Warto zwrócić uwagę, że dostępne dane o e-commerce wskazują z jednej strony na wygaśnięcie napędu, który przyniosła pandemia, a z drugiej na dodatkowe spowolnienie tej formy sprzedaży w tym roku wraz z negatywnymi wynikami całej sprzedaży detalicznej

– wskazano w analizie PIE.

Sprzedaż internetowa spadła zapewne również przez ogólne spowolnienie gospodarcze i oszczędności społeczeństwa wynikające z wysokiej inflacji. Do tego dochodzi wzrost kosztów transportu, co przekłada się na droższą dostawę, a także polityka niektórych firm, które ujednolicają ceny artykułów sprzedawanych online oraz stacjonarnie.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA