fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajPolacy odwracają się od zakupów internetowych?

Polacy odwracają się od zakupów internetowych?

W ciągu ostatniego roku w Polsce nastąpił kilkuprocentowy spadek sprzedaży detalicznej realizowanej przez internet. To ogólny trend.

Od lipca 2022 roku sprzedaż detaliczna realizowana przez polski internet spadła o 4,4 proc. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny. Trend ten wpisuje się w negatywne wyniki całej sprzedaży detalicznej w naszym kraju.

W Tygodniku Gospodarczym PIE wskazano, że w ciągu ostatniego roku sprzedaż internetowa stanowiła 7,9 proc. całej sprzedaży detalicznej. Analitycy zauważyli, że jest to druga najniższa wartość od dwóch lat i ósma najniższa wartość od początku 2020 r. Choć GUS nie podaje danych dla wszystkich kategorii sklepów, to jednak można zauważyć, że pozytywną dynamikę sprzedaży widać tylko w sklepach internetowych sprzedających farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny, podczas gdy pozostałe kategorie sklepów zanotowały spadki. Najmocniej spadła sprzedaż w przypadku żywności i napojów, bo aż o 26 proc.

Koniec pandemii odpowiedzialny za spadki?

Przyczyn spadków sprzedaży detalicznej przez internet można wskazać kilka, a pierwszą z nich jest odchodząca w niepamięć pandemia, kiedy nastąpił prawdziwy boom na taką formę zakupów.

Warto zwrócić uwagę, że dostępne dane o e-commerce wskazują z jednej strony na wygaśnięcie napędu, który przyniosła pandemia, a z drugiej na dodatkowe spowolnienie tej formy sprzedaży w tym roku wraz z negatywnymi wynikami całej sprzedaży detalicznej

– wskazano w analizie PIE.

Sprzedaż internetowa spadła zapewne również przez ogólne spowolnienie gospodarcze i oszczędności społeczeństwa wynikające z wysokiej inflacji. Do tego dochodzi wzrost kosztów transportu, co przekłada się na droższą dostawę, a także polityka niektórych firm, które ujednolicają ceny artykułów sprzedawanych online oraz stacjonarnie.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA