fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKrajPolacy odwracają się od zakupów internetowych?

Polacy odwracają się od zakupów internetowych?

W ciągu ostatniego roku w Polsce nastąpił kilkuprocentowy spadek sprzedaży detalicznej realizowanej przez internet. To ogólny trend.

Od lipca 2022 roku sprzedaż detaliczna realizowana przez polski internet spadła o 4,4 proc. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny. Trend ten wpisuje się w negatywne wyniki całej sprzedaży detalicznej w naszym kraju.

W Tygodniku Gospodarczym PIE wskazano, że w ciągu ostatniego roku sprzedaż internetowa stanowiła 7,9 proc. całej sprzedaży detalicznej. Analitycy zauważyli, że jest to druga najniższa wartość od dwóch lat i ósma najniższa wartość od początku 2020 r. Choć GUS nie podaje danych dla wszystkich kategorii sklepów, to jednak można zauważyć, że pozytywną dynamikę sprzedaży widać tylko w sklepach internetowych sprzedających farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny, podczas gdy pozostałe kategorie sklepów zanotowały spadki. Najmocniej spadła sprzedaż w przypadku żywności i napojów, bo aż o 26 proc.

Koniec pandemii odpowiedzialny za spadki?

Przyczyn spadków sprzedaży detalicznej przez internet można wskazać kilka, a pierwszą z nich jest odchodząca w niepamięć pandemia, kiedy nastąpił prawdziwy boom na taką formę zakupów.

Warto zwrócić uwagę, że dostępne dane o e-commerce wskazują z jednej strony na wygaśnięcie napędu, który przyniosła pandemia, a z drugiej na dodatkowe spowolnienie tej formy sprzedaży w tym roku wraz z negatywnymi wynikami całej sprzedaży detalicznej

– wskazano w analizie PIE.

Sprzedaż internetowa spadła zapewne również przez ogólne spowolnienie gospodarcze i oszczędności społeczeństwa wynikające z wysokiej inflacji. Do tego dochodzi wzrost kosztów transportu, co przekłada się na droższą dostawę, a także polityka niektórych firm, które ujednolicają ceny artykułów sprzedawanych online oraz stacjonarnie.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA