fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy piją coraz mniej tradycyjnego piwa, a bezalkoholowego coraz więcej

Polacy piją coraz mniej tradycyjnego piwa, a bezalkoholowego coraz więcej

Ostatnie miesiące to okres wyraźnych spadków produkcji i konsumpcji piwa w naszym kraju.

Już od kilku lat spada w Polsce spożycie piwa. W kwietniu zanotowano spadek wartości produkcji tego trunku o 6,3 proc., a sprzedaży o 4 proc. względem tego samego miesiąca roku ubiegłego.

Ostatnie lata były ciężkie dla branży piwnej. Ograniczenia podczas pandemii doprowadziły do zamknięcia wielu pubów czy barów, gdzie piwo cieszyło się dużą popularnością. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie i gwałtownym wzroście inflacji produkcja piwa staje się coraz droższa.

Dodatkowo negatywny wpływ na całą branżę miał wzrost akcyzy od początku tego roku o 10 proc. Na 2027 rok jest przewidziana jej kolejna podwyżka, tym razem o 5 proc.
W konsekwencji podnoszenia cen konsumenci mniej chętnie niż wcześniej sięgają po piwo.

Wartość całego polskiego rynku alkoholi jest szacowana na 40 miliardów złotych. Mimo spadków konsumpcji piwo i tak zajmuje na nim najważniejszą pozycję i odpowiada za 18 miliardów złotych z tej kwoty.

W Polsce rośnie natomiast spożycie piw bezalkoholowych. Produkuje się ich o 8 proc. więcej niż rok temu, a sprzedaje 2 proc. więcej. Tego rodzaju napoje stanowią już 6 proc. łącznej sprzedaży piwa w naszym kraju.

Rzeczpospolita

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA