fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaKrajPolacy piją coraz mniej tradycyjnego piwa, a bezalkoholowego coraz więcej

Polacy piją coraz mniej tradycyjnego piwa, a bezalkoholowego coraz więcej

Ostatnie miesiące to okres wyraźnych spadków produkcji i konsumpcji piwa w naszym kraju.

Już od kilku lat spada w Polsce spożycie piwa. W kwietniu zanotowano spadek wartości produkcji tego trunku o 6,3 proc., a sprzedaży o 4 proc. względem tego samego miesiąca roku ubiegłego.

Ostatnie lata były ciężkie dla branży piwnej. Ograniczenia podczas pandemii doprowadziły do zamknięcia wielu pubów czy barów, gdzie piwo cieszyło się dużą popularnością. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie i gwałtownym wzroście inflacji produkcja piwa staje się coraz droższa.

Dodatkowo negatywny wpływ na całą branżę miał wzrost akcyzy od początku tego roku o 10 proc. Na 2027 rok jest przewidziana jej kolejna podwyżka, tym razem o 5 proc.
W konsekwencji podnoszenia cen konsumenci mniej chętnie niż wcześniej sięgają po piwo.

Wartość całego polskiego rynku alkoholi jest szacowana na 40 miliardów złotych. Mimo spadków konsumpcji piwo i tak zajmuje na nim najważniejszą pozycję i odpowiada za 18 miliardów złotych z tej kwoty.

W Polsce rośnie natomiast spożycie piw bezalkoholowych. Produkuje się ich o 8 proc. więcej niż rok temu, a sprzedaje 2 proc. więcej. Tego rodzaju napoje stanowią już 6 proc. łącznej sprzedaży piwa w naszym kraju.

Rzeczpospolita

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA