fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaTransportPolacy pokochali auta hybrydowe?

Polacy pokochali auta hybrydowe?

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku motoryzacyjnego sprzedaż hybryd wyprzedziła sprzedaż samochodów benzynowych.

W sierpniu 2023 roku w polskich wydziałach komunikacji zarejestrowano 8,7 tys. aut z napędami hybrydowymi, a jest to więcej niż samochodów benzynowych – informuje portal Bankier.pl. Analitycy wskazali, że co czwarte nowe auto kupione w Polsce w minionym miesiącu to klasyczna hybryda.

Bankier.pl precyzuje, że doskonały wynik hybrydy zawdzięczają rejestracji toyot, gdyż tylko w przypadku modelu corolla zarejestrowano przeszło 3,2 tys. nowych samochodów. Mowa tutaj zarówno o klientach indywidualnych, jak i firmach.

Jeśli chodzi o auta o napędzie niekonwencjonalnym, to dotychczas w 2023 roku Polacy najczęściej kupowali tzw. miękkie hybrydy (MHEV), które stanowiły prawie 19 proc. wszystkich zarejestrowanych samochodów. W Polsce rzadziej kupowane są auta hybrydowe typu plug-in (ładowane z gniazdka), które w sierpniu stanowiły ok. 2 proc. rynku, bo lepszym wynikiem cieszą się nawet samochody w pełni elektryczne (ok. 3 proc.).

Według wyliczeń ekspertów portalu Bankier.pl w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku samochody z napędami alternatywnymi, czyli hybrydy i elektryki, odpowiadały za 46 proc. udziałów w rynku, czyli nieco mniej niż auta benzynowe i diesle razem wzięte. Warto jednak zauważyć, że diesle stanowią zaledwie około 9 proc. nowych rejestracji, chociaż jeszcze w sierpniu 2020 roku stanowiły one aż 20 proc. rynku.

Źródło: Bankier.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA