fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaTransportPolacy pokochali auta hybrydowe?

Polacy pokochali auta hybrydowe?

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku motoryzacyjnego sprzedaż hybryd wyprzedziła sprzedaż samochodów benzynowych.

W sierpniu 2023 roku w polskich wydziałach komunikacji zarejestrowano 8,7 tys. aut z napędami hybrydowymi, a jest to więcej niż samochodów benzynowych – informuje portal Bankier.pl. Analitycy wskazali, że co czwarte nowe auto kupione w Polsce w minionym miesiącu to klasyczna hybryda.

Bankier.pl precyzuje, że doskonały wynik hybrydy zawdzięczają rejestracji toyot, gdyż tylko w przypadku modelu corolla zarejestrowano przeszło 3,2 tys. nowych samochodów. Mowa tutaj zarówno o klientach indywidualnych, jak i firmach.

Jeśli chodzi o auta o napędzie niekonwencjonalnym, to dotychczas w 2023 roku Polacy najczęściej kupowali tzw. miękkie hybrydy (MHEV), które stanowiły prawie 19 proc. wszystkich zarejestrowanych samochodów. W Polsce rzadziej kupowane są auta hybrydowe typu plug-in (ładowane z gniazdka), które w sierpniu stanowiły ok. 2 proc. rynku, bo lepszym wynikiem cieszą się nawet samochody w pełni elektryczne (ok. 3 proc.).

Według wyliczeń ekspertów portalu Bankier.pl w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku samochody z napędami alternatywnymi, czyli hybrydy i elektryki, odpowiadały za 46 proc. udziałów w rynku, czyli nieco mniej niż auta benzynowe i diesle razem wzięte. Warto jednak zauważyć, że diesle stanowią zaledwie około 9 proc. nowych rejestracji, chociaż jeszcze w sierpniu 2020 roku stanowiły one aż 20 proc. rynku.

Źródło: Bankier.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA