fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPolacy przekonują się do prywatnej edukacji

Polacy przekonują się do prywatnej edukacji

W ostatnich latach znacząco wzrosły wydatki polskich rodzin na edukację dzieci – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analitycy PIE oparli się na danych Głównego Urzędu Statystycznego i wzięli pod uwagę zarówno w pełni prywatną edukację szkolną, jak i rozwiązania częściowe (np. korepetycje). Badanie wykazało, że od 2010 r. do 2020 r. znacząco spadła liczba rodzin, które na prywatną edukację wydawały niewielkie kwoty – w okolicach 100-200 zł. I tak, w 2010 r. średnia kwota przeznaczana na edukację w gospodarstwach, które miały jakiekolwiek wydatki na ten cel, wynosiła 104 zł miesięcznie, podczas gdy w 2020 r. było to już 615 zł.

„Oznacza to, że jest coraz więcej rodzin, które wydają stosunkowo duże kwoty na edukację, więc prawdopodobnie w pełni przechodzą z edukacji publicznej na prywatną” – wyjaśniono w „Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Nie jest raczej zaskoczeniem, że wśród gospodarstw o najniższych dochodach wydatki na edukację prywatną wynoszą poniżej 500 zł i są niższe niż u najbogatszych, u których przekraczają one 1100 zł.

Nie wiadomo do końca, jakie są powody przechodzenia z edukacji publicznej na prywatną, ale analitycy PIE ostrzegają, że może to mieć ogólnospołeczne konsekwencje skutkujące m.in. pogłębianiem się nierówności społecznych.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.
2 MIN CZYTANIA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA