fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajPolacy przekonują się do prywatnej edukacji

Polacy przekonują się do prywatnej edukacji

W ostatnich latach znacząco wzrosły wydatki polskich rodzin na edukację dzieci – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analitycy PIE oparli się na danych Głównego Urzędu Statystycznego i wzięli pod uwagę zarówno w pełni prywatną edukację szkolną, jak i rozwiązania częściowe (np. korepetycje). Badanie wykazało, że od 2010 r. do 2020 r. znacząco spadła liczba rodzin, które na prywatną edukację wydawały niewielkie kwoty – w okolicach 100-200 zł. I tak, w 2010 r. średnia kwota przeznaczana na edukację w gospodarstwach, które miały jakiekolwiek wydatki na ten cel, wynosiła 104 zł miesięcznie, podczas gdy w 2020 r. było to już 615 zł.

„Oznacza to, że jest coraz więcej rodzin, które wydają stosunkowo duże kwoty na edukację, więc prawdopodobnie w pełni przechodzą z edukacji publicznej na prywatną” – wyjaśniono w „Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Nie jest raczej zaskoczeniem, że wśród gospodarstw o najniższych dochodach wydatki na edukację prywatną wynoszą poniżej 500 zł i są niższe niż u najbogatszych, u których przekraczają one 1100 zł.

Nie wiadomo do końca, jakie są powody przechodzenia z edukacji publicznej na prywatną, ale analitycy PIE ostrzegają, że może to mieć ogólnospołeczne konsekwencje skutkujące m.in. pogłębianiem się nierówności społecznych.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA