fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaKrajPolacy coraz mniej chętni do pracy w urzędach

Polacy coraz mniej chętni do pracy w urzędach

Praca w polskich urzędach staje się coraz mniej atrakcyjna.

Polskie urzędy mają problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. Portalsamorzadowy.pl tłumaczy, że powodem są przede wszystkim niskie płace, które co prawda rosną, ale wolniej niż w reszcie gospodarki.

W 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w korpusie służby cywilnej wzrosło o 8,9 proc., podczas gdy dynamika wzrostu w gospodarce narodowej wyniosła 12,1 proc. Ten trend trwa już kolejny rok z rzędu.

Portal Samorządowy wskazuje, że w 2022 r. urzędy przeprowadziły o 30 proc. więcej naborów niż w 2021 r., ale jednocześnie spadła liczba osób zainteresowanych taką pracą (z 9 do 5 kandydatów na wakat). Co więcej – aż połowa z naborów w 2022 r. zakończyła się nieobsadzeniem stanowiska. Dla porównania w 2013 r. liczba chętnych do pracy w korpusie służby cywilnej wynosiła aż 36 kandydatów na miejsce.

Przytaczane sprawozdanie szefa korpusu służby cywilnej Dobromira Dowiata-Urbańskiego wykazało, że najgorsza sytuacja w zatrudnieniu dotyczy tzw. administracji terenowej, czyli urzędów inspekcyjno-kontrolnych.

„Administracja ta to w większości urzędy inspekcyjno-kontrolne odpowiedzialne za bezpieczeństwo i jakość życia obywateli w różnych sferach, wymagające od swoich pracowników wyspecjalizowanej wiedzy i kwalifikacji. Niewystarczające wynagradzanie pracowników tych urzędów może zatem negatywnie przełożyć się na realizację zadań ważnych z punktu widzenia państwa i jego obywateli” – napisano w cytowanym sprawozdaniu.

Źródło: portalsamorzadowy.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA