fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjePolacy przestają kupować złoto, ale potencjał jest spory

Polacy przestają kupować złoto, ale potencjał jest spory

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, maleje zainteresowanie inwestycją w złoto. Tylko w naszym kraju kupiono o kilkadziesiąt procent mniej złotego kruszcu niż rok wcześniej.

W 2023 roku Polacy kupili aż o około 40 proc. mniej złota niż w rekordowym 2022 roku – informuje „Rzeczpospolita”. W sumie w naszym kraju kupiono mniej więcej 11,5 tony złota, czyli mniej niż rok temu, gdy było to 19 ton, a nawet dwa lata temu, kiedy Polacy kupili 14 ton złota.

Tegoroczny wynik jest natomiast lepszy od tego z roku 2020 i lat poprzedzających, gdy w Polsce nie przekraczano granicy 10 ton sprzedanego złota. Jeśli chodzi o cenę, to 28 grudnia uncja złota kosztowała 2077 dolarów, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu do początku roku.

Wysoko oprocentowane produkty oszczędnościowe w bankach, wysokie raty kredytów hipotecznych, a także wyższe koszty utrzymania rodzin sprawiają, że Polacy kupują mniej produktów z kruszcu

– powiedział „Rzeczpospolitej” Adam Stroniawski, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w notowanej na rynku NewConnect Mennicy Skarbowej.

Z kolei Michał Stawecki, dyrektor marketingu firmy jubilerskiej Apart i należącej do niej Mennica.apart.pl, powiedział że w ostatnim czasie w Polsce rośnie zainteresowanie monetami bulionowymi ze złota, a także luksusową biżuterią premium. Opcją inwestycyjną dla mniej zamożnych klientów jest też zakup złota w małych sztabkach o wadze 1 lub 2 gram. Większe zainteresowanie takim złotem zauważa Aleksander Pawlak z firmy Tavex. W niektórych sklepach inwestycje w złoto są już możliwe od 50 zł.

Sam potencjał rozwoju naszego rynku jest duży, gdyż przytaczane przez „Rzeczpospolitą” dane Mennicy Skarbowej pokazują, że tylko 14 proc. mieszkańców Polski kiedykolwiek kupiło złoto.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA