fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy przestają się bać utraty pracy?

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.

Ponad trzy czwarte Polaków we wrześniu 2023 roku stwierdziło, że nie sądzi, aby miało utracić obecną pracę – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. To wynik lepszy niż miesiąc temu.

CBOS zapytał pracujących Polaków, czy ci liczą się z utratą obecnej pracy z powodu zwolnienia, bankructwa lub likwidacji zakładu pracy. Aż 77 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie, bo to mało prawdopodobne (38 proc.) lub raczej nie (39 proc.). Utraty pracy boi się natomiast co piąty Polak. Dla porównania, miesiąc temu było to 24 proc. ankietowanych.

Brak większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy na rynku lokalnym częściej deklarują mężczyźni (25 proc.) niż kobiety (18 proc.), a także mieszkańcy co najmniej półmilionowych miast (35 proc.) i pracujący na własny rachunek (35 proc.)

– poinformował CBOS.

Największe trudności ze znalezieniem pracy zgłaszają osoby bezrobotne (37 proc.) oraz osoby zajmujące się wyłącznie domem (23 proc.).

Jednocześnie, badanie CBOS wykazało, że 59 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia aktualną sytuację w swoich zakładach pracy, zaś 12 proc. wyraża się o niej negatywnie. Z kolei 27 proc. respondentów ma mieszane uczucia odnośnie sytuacji w swojej pracy. Najbardziej zadowoleni z sytuacji w pracy są zatrudnieni w sektorze prywatnym poza rolnictwem (61 proc.) oraz w instytucjach państwowych lub publicznych (60 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA