fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajPolacy przyzwyczajają się do zakazu handlu?

Polacy przyzwyczajają się do zakazu handlu?

Coraz większy odsetek Polaków akceptuje zakaz handlu w niedziele i niewykluczone, że już wkrótce jego zwolenników będzie więcej niż przeciwników.

Aż 44 proc. Polaków popiera utrzymanie zakazu handlu w niedziele – wynika z najnowszego sondażu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Co ciekawe, już tylko niewiele większy odsetek chce zniesienia takiego zakazu i powrotu do zakupów przez cały tydzień. Badanie UCE Research wykazało, że za zniesieniem zakazu jest dzisiaj 46 proc. respondentów – we wrześniowym badaniu było ich 54 proc.

„Rzeczpospolita” zauważa, że jeszcze nigdy różnica między zwolennikami a przeciwnikami zakazu handlu w niedziele nie była tak mała jak obecnie. Zdania na temat omawianego zakazu nie ma co dziesiąty ankietowany.

Największymi przeciwnikami zakazu handlu w niedziele są wyborcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy, którzy sprzeciwiają się mu odpowiednio: w 59 i 58,3 proc. Stosunkowo dużo przeciwników zakazu jest też wśród zwolenników Konfederacji (50 proc.). Za utrzymaniem zakazu są natomiast wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (62,5 proc.) oraz Trzeciej Drogi (56,7 proc.).

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Wówczas handel był możliwy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i w jedną niedzielę przed Wielkanocą. W kolejnych latach zakaz był poszerzany, a w 2024 roku handel będzie dozwolony w zaledwie 7 niedziel. Rząd potwierdził już, że na razie nie prowadzi żadnych prac mających na celu zmiany w zakresie zakazu handlu w niedziele.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA