fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajJak Polacy reagują na wojnę na Ukrainie

Jak Polacy reagują na wojnę na Ukrainie

Po napaści Rosji na Ukrainę Polacy nie tylko tłumnie ruszyli na stacje benzynowe, ale też zdecydowali się na większe niż zwykle zakupy spożywcze – wynika z artykułu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”.

Przytaczane przez dziennik dane firmy NielsenIQ mówią, że w pierwszym tygodniu wojny 30 największych sieci handlowych w naszym kraju zwiększyło sprzedaż o 12 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. W ostatnim tygodniu lutego Polacy znacznie częściej niż zwykle kupowali pieluchy, artykuły kobiece, jedzenie dla dzieci oraz produkty spożywcze o długim terminie przydatności, jak mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy mięsne i rybne.

„Najsilniejsze wzrosty odnotowały podstawowe kategorie spożywcze – sprzedaż mąki wzrosła 157 proc., cukru 83 proc., konserwy mięsnych 80 proc., makaronu 59 proc. czy ryżu 53 proc.” – czytamy na łamach „Rz”.

Dane NielsenIQ pokazują, że największy wzrost sprzedaży, wynoszący 15 proc., odnotowano w regionach wschodnich oraz południowo-wschodnich – ze wzrostem na poziomie 16 proc. Analitycy firmy spodziewają się, że w kolejnych tygodniach trend wzrostowy będzie kontynuowany.

Można przypuszczać, że wzrost sprzedaży w sklepach to nie tylko chęć robienia zapasów na własne potrzeby Polaków, ale też efekt pomocy charytatywnej, na którą spontanicznie zdecydowało się wielu mieszkańców Polski.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA