fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajJak Polacy reagują na wojnę na Ukrainie

Jak Polacy reagują na wojnę na Ukrainie

Po napaści Rosji na Ukrainę Polacy nie tylko tłumnie ruszyli na stacje benzynowe, ale też zdecydowali się na większe niż zwykle zakupy spożywcze – wynika z artykułu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”.

Przytaczane przez dziennik dane firmy NielsenIQ mówią, że w pierwszym tygodniu wojny 30 największych sieci handlowych w naszym kraju zwiększyło sprzedaż o 12 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. W ostatnim tygodniu lutego Polacy znacznie częściej niż zwykle kupowali pieluchy, artykuły kobiece, jedzenie dla dzieci oraz produkty spożywcze o długim terminie przydatności, jak mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy mięsne i rybne.

„Najsilniejsze wzrosty odnotowały podstawowe kategorie spożywcze – sprzedaż mąki wzrosła 157 proc., cukru 83 proc., konserwy mięsnych 80 proc., makaronu 59 proc. czy ryżu 53 proc.” – czytamy na łamach „Rz”.

Dane NielsenIQ pokazują, że największy wzrost sprzedaży, wynoszący 15 proc., odnotowano w regionach wschodnich oraz południowo-wschodnich – ze wzrostem na poziomie 16 proc. Analitycy firmy spodziewają się, że w kolejnych tygodniach trend wzrostowy będzie kontynuowany.

Można przypuszczać, że wzrost sprzedaży w sklepach to nie tylko chęć robienia zapasów na własne potrzeby Polaków, ale też efekt pomocy charytatywnej, na którą spontanicznie zdecydowało się wielu mieszkańców Polski.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA