fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPolacy rezygnują z restauracji

Polacy rezygnują z restauracji

Restauracje w Polsce notują coraz mniejszy ruch – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Publikowane przez „Rzeczpospolitą” dane Proxi.cloud mówią, że Polacy rezygnują nawet z wyjść do bardzo popularnych restauracji z tzw. fast foodem. Wzrost, i to niewielki, odnotowała tylko jedna sieć.

Proxi.cloud przeanalizował ruch w ponad tysiącu największych lokali z fast foodem od kwietnia do października 2022 r. i tacy giganci, jak McDonald’s, Burger King czy KFC odnotowali od 2,6 proc. do nawet 21 proc. mniej klientów niż wcześniej. Na plusie był tylko Subway, gdzie ruch był większy o 1,5 proc. Analitycy Proxi.cloud zaznaczyli, że mniejszy ruch nie musi oznaczać mniejszych obrotów, bo niektórzy klienci zamiast odwiedzać ulubione lokale, zamawia z nich jedzenie na dowóz.

– Spadki w tym segmencie mogą być związane ze zmniejszonym ruchem w galeriach handlowych. Ponadto widoczna jest zmiana nawyków konsumenckich – powiedział „Rzeczpospolitej” Jakub Pijanowski z firmy technologicznej Proxi.cloud.

Odporne na kryzys są natomiast pizzerie, które już od czasu pandemii radzą sobie dobrze i nie notują spadków.

„Rz” wskazuje, że tylko w 2021 r. wartość rynku gastronomicznego w Polsce zmniejszyła się o ponad 22 proc. w porównaniu do 2019 r. i spadła do 28,5 mld zł. Liczba lokali skurczyła się natomiast o niemal 10 tys. – do 63 tys. restauracji.

Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA