fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy są zmęczeni pracą?

Polacy są zmęczeni pracą?

Większość Polaków chciałoby pójść na półroczny urlop, aby przede wszystkim móc odpocząć od obowiązków zawodowych.

52 proc. Polaków skorzystałoby z półrocznej przerwy od pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden. Poza odpoczynkiem Polacy chcieliby wykorzystać wolny czas na samorozwój.

Raport „Długie jutro” wykazał, że 22 proc. Polaków zdecydowanie zgodziłoby się na 6-miesięczny urlop, a 30 proc. „raczej by się zgodziło”. Zdecydowanie przeciwnych było tylko 13 proc. ankietowanych. Wśród przebadanych nacji to Hiszpanie i Rumuni byliby najbardziej skłonni do skorzystania z półrocznego urlopu (odpowiednio: 57 i 56 proc. wskazań), zaś Polska zajęła w zestawieniu piąte miejsce. Najbardziej sceptyczni wobec  takiej przerwy są natomiast Czesi, wśród których skorzystałoby z niej niewiele ponad 20 proc. ankietowanych.

Półroczna przerwa na odpoczynek

Większość respondentów – bo aż 67 proc. – wykorzystałoby półroczną przerwę od pracy na „naładowanie baterii”, a 39 proc. spędziłoby ten czas z bliskimi. Poza tym 35 proc. Polaków chciałoby w wolnym czasie odkrywać świat, zaś co czwarty ankietowany przeznaczyłby go na „wypróbowanie czegoś nowego”. Co istotne, 21 proc. Polaków wykorzystałoby pół roku przerwy na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności, a co dziesiąty ankietowany spróbowałby założyć własną firmę. Pozostałe odpowiedzi to: opieka nad członkami rodziny (15 proc.) lub działalność w wolontariacie (5 proc.).

Badanie Nationale-Nederlanen wykazało, że prawie jedna trzecia Polaków jest zagrożonych wypaleniem zawodowym, bo pracują oni ponad 40 godzin tygodniowo. Podobny odsetek z nas pracuje mniej niż 30 godzin w tygodniu, co oznacza, że rośnie popularność pracy na niepełny etat. Prawie 70 proc. Polaków zależy na awansie i wyższych dochodach, jednak niemal dwie trzecie ankietowanych uważa, że dla ich komfortu i stabilizacji potrzebny jest elastyczny model pracy, który pozwoliłby na balans między życiem prywatnym a zawodowym. Pozytywną informacją jest, że 48 proc. Polaków sądzi, że pracodawca odpowiednio inwestuje w ich przyszłość.

Źródło: Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA