fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy są zmęczeni pracą?

Polacy są zmęczeni pracą?

Większość Polaków chciałoby pójść na półroczny urlop, aby przede wszystkim móc odpocząć od obowiązków zawodowych.

52 proc. Polaków skorzystałoby z półrocznej przerwy od pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden. Poza odpoczynkiem Polacy chcieliby wykorzystać wolny czas na samorozwój.

Raport „Długie jutro” wykazał, że 22 proc. Polaków zdecydowanie zgodziłoby się na 6-miesięczny urlop, a 30 proc. „raczej by się zgodziło”. Zdecydowanie przeciwnych było tylko 13 proc. ankietowanych. Wśród przebadanych nacji to Hiszpanie i Rumuni byliby najbardziej skłonni do skorzystania z półrocznego urlopu (odpowiednio: 57 i 56 proc. wskazań), zaś Polska zajęła w zestawieniu piąte miejsce. Najbardziej sceptyczni wobec  takiej przerwy są natomiast Czesi, wśród których skorzystałoby z niej niewiele ponad 20 proc. ankietowanych.

Półroczna przerwa na odpoczynek

Większość respondentów – bo aż 67 proc. – wykorzystałoby półroczną przerwę od pracy na „naładowanie baterii”, a 39 proc. spędziłoby ten czas z bliskimi. Poza tym 35 proc. Polaków chciałoby w wolnym czasie odkrywać świat, zaś co czwarty ankietowany przeznaczyłby go na „wypróbowanie czegoś nowego”. Co istotne, 21 proc. Polaków wykorzystałoby pół roku przerwy na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności, a co dziesiąty ankietowany spróbowałby założyć własną firmę. Pozostałe odpowiedzi to: opieka nad członkami rodziny (15 proc.) lub działalność w wolontariacie (5 proc.).

Badanie Nationale-Nederlanen wykazało, że prawie jedna trzecia Polaków jest zagrożonych wypaleniem zawodowym, bo pracują oni ponad 40 godzin tygodniowo. Podobny odsetek z nas pracuje mniej niż 30 godzin w tygodniu, co oznacza, że rośnie popularność pracy na niepełny etat. Prawie 70 proc. Polaków zależy na awansie i wyższych dochodach, jednak niemal dwie trzecie ankietowanych uważa, że dla ich komfortu i stabilizacji potrzebny jest elastyczny model pracy, który pozwoliłby na balans między życiem prywatnym a zawodowym. Pozytywną informacją jest, że 48 proc. Polaków sądzi, że pracodawca odpowiednio inwestuje w ich przyszłość.

Źródło: Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA