fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaKrajPolacy coraz szybciej tracą zdolność kredytową!

Polacy coraz szybciej tracą zdolność kredytową!

Zacieśnianie polityki monetarnej przez Narodowy Bank Polski sprawiło, że coraz mniej Polaków ma zdolność kredytową do zapożyczania się w bankach — podaje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Według dziennika brak zdolności sprawi, że popyt na kredyty mieszkaniowe może spaść nawet o 70 proc.

— W porównaniu z wrześniem 2021 r. zdolność ta w wielu przypadkach spadła już o ponad połowę — powiedział w rozmowie z „Rz” Anton Bubiel, prezes Rentier.io. — W przypadku dalszych istotnych podwyżek stóp procentowych nie wykluczam spadku popytu nawet o 60–70 proc. w skali roku — mówi.

Jeśli chodzi o opinie samych Polaków, co do winowajców ich malejącej zdolności kredytowej, to na pierwszym miejscu wskazują oni prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego oraz sam bank centralny (31,3 proc.). Kolejne miejsce zajął rząd (28,8 proc), a trzecie Włodzimierz Putin i wojna na Ukrainie (22,4 proc.). Jeśli natomiast chodzi o wzrost cen, to Polacy twierdzą, że jest to przede wszystkim wina rządu PiS (40,4 proc.).

Prezes Bubiel prognozuje, że kurcząca się zdolność kredytowa będzie skutkowała spadkiem wartości zaciąganych kredytów, bo Polacy zainteresują się mniejszymi i tańszymi mieszkaniami. Tylko w ciągu roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania wzrosła o ponad 20 proc.

Rosnące stopy procentowe sprawiły, że niektórym kredytobiorcom raty wzrosły nawet o 70 proc., co zmusza ich do decyzji o sprzedaży mieszkań, na które zaciągnęli kredyty. Polacy, których nie będzie stać na kredyty i zakup mieszkania, skierują się w stronę wynajmu.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można budować schrony bez pozwolenia

Polski rząd pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, które mają umożliwić obywatelom budowanie przydomowych schronów bez pozwolenia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA