fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolacy coraz szybciej tracą zdolność kredytową!

Polacy coraz szybciej tracą zdolność kredytową!

Zacieśnianie polityki monetarnej przez Narodowy Bank Polski sprawiło, że coraz mniej Polaków ma zdolność kredytową do zapożyczania się w bankach — podaje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Według dziennika brak zdolności sprawi, że popyt na kredyty mieszkaniowe może spaść nawet o 70 proc.

— W porównaniu z wrześniem 2021 r. zdolność ta w wielu przypadkach spadła już o ponad połowę — powiedział w rozmowie z „Rz” Anton Bubiel, prezes Rentier.io. — W przypadku dalszych istotnych podwyżek stóp procentowych nie wykluczam spadku popytu nawet o 60–70 proc. w skali roku — mówi.

Jeśli chodzi o opinie samych Polaków, co do winowajców ich malejącej zdolności kredytowej, to na pierwszym miejscu wskazują oni prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego oraz sam bank centralny (31,3 proc.). Kolejne miejsce zajął rząd (28,8 proc), a trzecie Włodzimierz Putin i wojna na Ukrainie (22,4 proc.). Jeśli natomiast chodzi o wzrost cen, to Polacy twierdzą, że jest to przede wszystkim wina rządu PiS (40,4 proc.).

Prezes Bubiel prognozuje, że kurcząca się zdolność kredytowa będzie skutkowała spadkiem wartości zaciąganych kredytów, bo Polacy zainteresują się mniejszymi i tańszymi mieszkaniami. Tylko w ciągu roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania wzrosła o ponad 20 proc.

Rosnące stopy procentowe sprawiły, że niektórym kredytobiorcom raty wzrosły nawet o 70 proc., co zmusza ich do decyzji o sprzedaży mieszkań, na które zaciągnęli kredyty. Polacy, których nie będzie stać na kredyty i zakup mieszkania, skierują się w stronę wynajmu.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA