fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolacy wracają do sklepów. Co z e-commerce?

Polacy wracają do sklepów. Co z e-commerce?

Polacy wracają do zakupów stacjonarnych, które ciągle cieszą się większą popularnością niż internetowe – wynika z analizy EY.

W trakcie pandemii Polacy z naturalnych względów, wynikających z ograniczeń oraz lockdownów, częściej korzystali z zakupów internetowych. Wraz z zanikiem koronawirusa, sytuacja zaczęła się jednak odmieniać. W marcu 2021 r. aż 43 proc. badanych deklarowało, że odwiedza sklepy stacjonarne rzadziej, podczas gdy w maju 2022 r. odsetek ten wynosił tylko 20 proc.

Badanie EY wykazało, że choć Polacy wracają do sklepów stacjonarnych, to rośnie grono też konsumentów, którzy wybierają zakupy internetowe. W marcu 2021 r. przez sieć chciało kupować 24 proc. z nas, a w maju 2022 r. taki zamiar miał już co trzeci ankietowany.

Najbardziej frustrujące dla Polaków w zakupach internetowych są wysokie koszty dostawy (37 proc.), ale też brak zaufania do sprzedawców w sieci (36 proc.). Mniej więcej co czwarty konsument narzeka na brak możliwości wyboru konkretnego towaru, a co piąty ma obawy o uszkodzenie zakupionego produktu w trakcie transportu.

Eksperci EY wskazują, że choć świat cyfrowy coraz bardziej wypiera świat rzeczywisty, to ciągle istnieje poważna blokada w obszarze zaufania do sprzedawców internetowych. Ponadto – z tego samego powodu – aż 76 proc. Polaków wstrzymuje się z korzystania z cyfrowych usług finansowych, a mniej więcej co trzeci z nas nie dokonuje w ten sposób żadnych transakcji, bo boi się wycieku danych. Polacy ciągle wolą bezpośredni kontakt z osobą fizyczną, a niemal połowa z nas nie skorzystałaby z usług bota przy podejmowaniu decyzji finansowych.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA