fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPolacy wracają z Wysp Brytyjskich do kraju

Polacy wracają z Wysp Brytyjskich do kraju

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie rekordowy powrót rodaków z Wielkiej Brytanii spowodował spadek liczby obywateli polskich mieszkających za granicą do 2,46 mln. Warto dodać, że stopa bezrobocia w Polsce również oscyluje  na najniższym poziomie od niepamiętnych czasów, co pomaga podnosić  płace i daje większe możliwości potencjalnym pracownikom. „Miejmy nadzieję, że spadek ten będzie kontynuowany”- powiedział Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA.

W  związku z masowymi powrotami z emigracji, liczba Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii spadła prawie o sto tysięcy. Ma na to wpływ nie tylko niepewność związana z Brexitem, ale także doniesienia o antyimigracyjnych zachowaniach  skierowanych przeciwko Polakom. Spadek ten oznacza, że Wielka Brytania  po raz pierwszy nie znalazła się na szczycie listy krajów o największym wskaźniku emigracyjności Polaków -wyprzedziły ją Niemcy.

Polacy zaczynają wracać do domu, a 5% wzrost gospodarczy kraju zaczyna skutkować  brakiem pracowników. Jest to pierwszy taki moment od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., kiedy to zaczęła się masowa emigracja Polaków do krajów Europy Zachodniej w celu poszukiwania lepszych miejsc pracy i wyższych wynagrodzeń. Od czasu przystąpienia do UE liczba migracji zarobkowych z Polski wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając szczyt przekraczający 2,5 miliona w 2017 r. Polska rozwinęła jedną z najbardziej mobilnych sił roboczych w UE, w momencie gdy przystąpienie do  UE dało Polakom prawo do pracy w wielu państwach członkowskich, w tym także w  Wielkiej Brytanii i Irlandii.

DL/Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA