Aż 65 proc. Polaków wykazuje chociaż jeden symptom wypalenia zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego przez UceResearch i Syno Poland.

Pexels.com

Jako najczęstsze objawy wypalenia zawodowego wymienia się fizyczne i psychiczne wyczerpanie, brak satysfakcji z pracy i motywacji do działania oraz długotrwałe zmęczenie. Takie symptomy u siebie zauważa aż 65 proc. Polaków, 27 proc. ich nie widzi, a 8 proc. nie potrafi tego określić.

– Przeciążeni jesteśmy wtedy, kiedy wymagania związane z pracą przekraczają nasze zasoby, czyli następuje swego rodzaju eksploatacja – wydatkujemy energię, ale jej nie odzyskujemy — powiedziała Monika Gendek, psychoterapeutka z Kliniki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu.

Współautor badania i członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl Michał Pajdak twierdzi, że duża liczba Polaków z objawami wypalenia zawodowego może zmusić pracodawców do poważnego zmierzenia się z tym zjawiskiem, bo odbije się to na absencji pracowników, niższej produktywności i większej rotacji. Sposobem na rozwiązanie problemu może być sprawiedliwe traktowanie podwładnych, ale też rozsądne obciążanie ich pracą. Pracodawcy muszą też pamiętać, że pracownicy potrzebują urlopów oraz odpoczynku i nie mogą przesadzać z nadgodzinami.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułProvema wprowadza nową usługę – za bilet na autobus zapłacisz smartfonem
Następny artykułOgólnodostępne taksówki bez kierowcy pojawią się w Pekinie