fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy zadowoleni z sytuacji w pracy

Polacy zadowoleni z sytuacji w pracy

Zdecydowana większość Polaków pracujących zarobkowo jest zadowolonych z sytuacji w swoich zakładach pracy.

W listopadzie 2023 roku prawie dwie trzecie Polaków było zadowolonych z sytuacji w swoim miejscu pracy – wynika z badania CBOS „Nastroje na rynku pracy w grudniu 2023 roku”. Sytuacja poprawiła się względem ubiegłego roku, a ostatnio tak dobre nastroje panowały w maju 2022 roku.

Pozytywnie sytuację w swoich zakładach pracy oceniało 63,3 proc. pracujących zarobkowo Polaków. Ze wszystkich ankietowanych 53,6 proc. oceniało ją jako dobrą, a 9,7 proc. – jako bardzo dobrą. Z kolei 25,4 proc. ankietowanych uznało, że sytuacja w ich pracy nie jest ani dobra, ani zła, zaś negatywne oceny wystawiło 9,2 proc. badanych (w tym 1 proc. – bardzo złą).

Najlepsze oceny swoim miejscom pracy wystawili zatrudnieni w prywatnych i państwowych spółkach – po 69 proc. Tylko 3 proc. tak pracujących wypowiadało się o swoich zakładach negatywnie.

Najgorsze oceny wystawiali z kolei zatrudnieni w prywatnych gospodarstwach rolnych, wśród których negatywnie o sytuacji w miejscu pracy wyraziło się 17 proc., zaś pozytywnie tylko 32 proc. Z kolei 46 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich sytuacja nie jest ani dobra, ani zła. Jeszcze gorzej sytuację w swoim miejscu pracy postrzegali właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych i pomagający im członkowie rodzin – tylko 29 proc. z nich uważało, że jest ona dobra, a 19 proc. oceniało ją jako złą.

Złe oceny swoim zakładom pracy wystawiali też pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych (także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa) – wśród nich negatywnie wypowiadało się 13 proc. ankietowanych. Z drugiej strony dwie trzecie tak zatrudnionych określiło sytuację w swoim miejscu pracy jako dobrą.

Według CBOS, w porównaniu z listopadem 2023 roku największa poprawa ocen nastąpiła wśród pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych. Jednocześnie w grudniu odnotowano znaczący wzrost poczucia stabilizacji sytuacji, bo 61 proc. pracujących prognozowało, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładzie pracy pozostanie bez zmian, a poprawy spodziewało się 22 proc.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA