fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajPolacy zadowoleni z sytuacji w pracy

Polacy zadowoleni z sytuacji w pracy

Zdecydowana większość Polaków pracujących zarobkowo jest zadowolonych z sytuacji w swoich zakładach pracy.

W listopadzie 2023 roku prawie dwie trzecie Polaków było zadowolonych z sytuacji w swoim miejscu pracy – wynika z badania CBOS „Nastroje na rynku pracy w grudniu 2023 roku”. Sytuacja poprawiła się względem ubiegłego roku, a ostatnio tak dobre nastroje panowały w maju 2022 roku.

Pozytywnie sytuację w swoich zakładach pracy oceniało 63,3 proc. pracujących zarobkowo Polaków. Ze wszystkich ankietowanych 53,6 proc. oceniało ją jako dobrą, a 9,7 proc. – jako bardzo dobrą. Z kolei 25,4 proc. ankietowanych uznało, że sytuacja w ich pracy nie jest ani dobra, ani zła, zaś negatywne oceny wystawiło 9,2 proc. badanych (w tym 1 proc. – bardzo złą).

Najlepsze oceny swoim miejscom pracy wystawili zatrudnieni w prywatnych i państwowych spółkach – po 69 proc. Tylko 3 proc. tak pracujących wypowiadało się o swoich zakładach negatywnie.

Najgorsze oceny wystawiali z kolei zatrudnieni w prywatnych gospodarstwach rolnych, wśród których negatywnie o sytuacji w miejscu pracy wyraziło się 17 proc., zaś pozytywnie tylko 32 proc. Z kolei 46 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich sytuacja nie jest ani dobra, ani zła. Jeszcze gorzej sytuację w swoim miejscu pracy postrzegali właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych i pomagający im członkowie rodzin – tylko 29 proc. z nich uważało, że jest ona dobra, a 19 proc. oceniało ją jako złą.

Złe oceny swoim zakładom pracy wystawiali też pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych (także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa) – wśród nich negatywnie wypowiadało się 13 proc. ankietowanych. Z drugiej strony dwie trzecie tak zatrudnionych określiło sytuację w swoim miejscu pracy jako dobrą.

Według CBOS, w porównaniu z listopadem 2023 roku największa poprawa ocen nastąpiła wśród pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych. Jednocześnie w grudniu odnotowano znaczący wzrost poczucia stabilizacji sytuacji, bo 61 proc. pracujących prognozowało, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładzie pracy pozostanie bez zmian, a poprawy spodziewało się 22 proc.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA