fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaBiznesPolacy zadowoleni ze swojej pracy. Wyjątkiem są rolnicy

Polacy zadowoleni ze swojej pracy. Wyjątkiem są rolnicy

Większość Polaków pozytywnie ocenia sytuację w swoich miejscach pracy. Najgorsze sygnały płyną od osób zatrudnionych w prywatnych gospodarstwach rolnych.

W kwietniu 2023 roku ponad połowa zatrudnionych Polaków dobrze oceniała sytuację w swoich miejscach pracy – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Złe zdanie na ten temat miał co dziesiąty ankietowany.

Pracuje się dobrze, ale nie w rolnictwie

Według 54 proc. pracujących zarobkowo Polaków obecna sytuacja w ich miejscu pracy jest przynajmniej dobra, zaś zdaniem 32 proc. nie jest ona ani dobra, ani zła. Jako „złą” sytuację w swojej pracy określa 11 proc. Polaków. Wśród ocen pozytywnych bardzo dobrze o sytuacji w pracy wypowiada się 9,5 proc. Polaków, a wśród ocen negatywnych 2,3 proc. dotyczy wskazań na „bardzo złą” sytuację.

Najgorsze nastroje panują wśród osób zatrudnionych w prywatnych gospodarstwach rolnych. W kwietniu 2023 roku tylko 30 proc. oceniało pozytywnie swoją sytuację w miejscu pracy, a 24 proc. wypowiadało się o niej negatywnie. Dla 43 proc. ankietowanych nie była ona ani dobra, ani zła. Według badania CBOS najwięcej niezadowolonych było wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin (23 proc.). W tej grupie odnotowano niższy niż przeciętny poziom zadowolenia (34 proc.).

Zdaniem 60 proc. pracujących Polaków w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscu pracy nie ulegnie zmianie, a 13 proc. wieszczy pogorszenie warunków. Na poprawę liczy tylko 17 proc. zatrudnionych, a 9 proc. nie potrafi tego ocenić. Ponownie nieco bardziej pesymistyczni są zatrudnieni w prywatnym rolnictwie, w tym właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych i pomagający im członkowie rodzin.

Wśród wszystkich mniejsze lub większe poczucie bezpieczeństwa w pracy deklarowało 73 proc. ankietowanych, a 23 proc. nie wyklucza utraty pracy. Negatywne nastroje idą w parze ze złymi ocenami sytuacji na lokalnych rynkach pracy, które w kwietniu były najgorsze w 2023 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA