fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPolacy zadowoleni ze swojej pracy. Wyjątkiem są rolnicy

Polacy zadowoleni ze swojej pracy. Wyjątkiem są rolnicy

Większość Polaków pozytywnie ocenia sytuację w swoich miejscach pracy. Najgorsze sygnały płyną od osób zatrudnionych w prywatnych gospodarstwach rolnych.

W kwietniu 2023 roku ponad połowa zatrudnionych Polaków dobrze oceniała sytuację w swoich miejscach pracy – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Złe zdanie na ten temat miał co dziesiąty ankietowany.

Pracuje się dobrze, ale nie w rolnictwie

Według 54 proc. pracujących zarobkowo Polaków obecna sytuacja w ich miejscu pracy jest przynajmniej dobra, zaś zdaniem 32 proc. nie jest ona ani dobra, ani zła. Jako „złą” sytuację w swojej pracy określa 11 proc. Polaków. Wśród ocen pozytywnych bardzo dobrze o sytuacji w pracy wypowiada się 9,5 proc. Polaków, a wśród ocen negatywnych 2,3 proc. dotyczy wskazań na „bardzo złą” sytuację.

Najgorsze nastroje panują wśród osób zatrudnionych w prywatnych gospodarstwach rolnych. W kwietniu 2023 roku tylko 30 proc. oceniało pozytywnie swoją sytuację w miejscu pracy, a 24 proc. wypowiadało się o niej negatywnie. Dla 43 proc. ankietowanych nie była ona ani dobra, ani zła. Według badania CBOS najwięcej niezadowolonych było wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin (23 proc.). W tej grupie odnotowano niższy niż przeciętny poziom zadowolenia (34 proc.).

Zdaniem 60 proc. pracujących Polaków w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscu pracy nie ulegnie zmianie, a 13 proc. wieszczy pogorszenie warunków. Na poprawę liczy tylko 17 proc. zatrudnionych, a 9 proc. nie potrafi tego ocenić. Ponownie nieco bardziej pesymistyczni są zatrudnieni w prywatnym rolnictwie, w tym właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych i pomagający im członkowie rodzin.

Wśród wszystkich mniejsze lub większe poczucie bezpieczeństwa w pracy deklarowało 73 proc. ankietowanych, a 23 proc. nie wyklucza utraty pracy. Negatywne nastroje idą w parze ze złymi ocenami sytuacji na lokalnych rynkach pracy, które w kwietniu były najgorsze w 2023 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA