fbpx
wtorek, 21 stycznia, 2025
Strona głównaKrajPolakom nie grozi ubóstwo i wykluczenie społeczne

Polakom nie grozi ubóstwo i wykluczenie społeczne

Eurostat opublikował dane z ubiegłego roku na temat zagrożenia mieszkańców poszczególnych krajów Unii Europejskiej ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Według Eurostatu 95,3 miliona mieszkańców (czyli 22 proc.) Unii Europejskiej było w ubiegłym roku zagrożonych zjawiskiem ubóstwa i wykluczenia społecznego. Oznacza to nieznaczny spadek, o 100 tysięcy, względem roku wcześniejszego.

Kto jest osobą ubogą?

Zgodnie z definicją przyjętą przez Unię Europejską, za osoby ubogie uważa się takie, które nie mają możliwości regularnego zaspokajania swoich podstawowych potrzeb materialnych i społecznych.

Spośród krajów Unii Europejskiej najwięcej – bo aż 34 proc. – ludzi zagrożonych ubóstwem mieszka w Rumunii. Kolejne miejsca zajmują Bułgaria (gdzie zagrożonych jest 32 proc. osób), Grecja i Hiszpania (po 26 proc. ).

Polacy wśród najmniej zagrożonych ubóstwem

Najmniejsze ryzyko dotknięcia ubóstwem występuje w Czechach (12 proc.), na Słowenii (13 proc.) i w… Polsce, gdzie mierzy się z nim 16 proc. populacji.

Szczególnie narażone na ubóstwo są kobiety, osoby młode oraz nieposiadające wyższego wykształcenia.

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA