fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPolakom nie grozi ubóstwo i wykluczenie społeczne

Polakom nie grozi ubóstwo i wykluczenie społeczne

Eurostat opublikował dane z ubiegłego roku na temat zagrożenia mieszkańców poszczególnych krajów Unii Europejskiej ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Według Eurostatu 95,3 miliona mieszkańców (czyli 22 proc.) Unii Europejskiej było w ubiegłym roku zagrożonych zjawiskiem ubóstwa i wykluczenia społecznego. Oznacza to nieznaczny spadek, o 100 tysięcy, względem roku wcześniejszego.

Kto jest osobą ubogą?

Zgodnie z definicją przyjętą przez Unię Europejską, za osoby ubogie uważa się takie, które nie mają możliwości regularnego zaspokajania swoich podstawowych potrzeb materialnych i społecznych.

Spośród krajów Unii Europejskiej najwięcej – bo aż 34 proc. – ludzi zagrożonych ubóstwem mieszka w Rumunii. Kolejne miejsca zajmują Bułgaria (gdzie zagrożonych jest 32 proc. osób), Grecja i Hiszpania (po 26 proc. ).

Polacy wśród najmniej zagrożonych ubóstwem

Najmniejsze ryzyko dotknięcia ubóstwem występuje w Czechach (12 proc.), na Słowenii (13 proc.) i w… Polsce, gdzie mierzy się z nim 16 proc. populacji.

Szczególnie narażone na ubóstwo są kobiety, osoby młode oraz nieposiadające wyższego wykształcenia.

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA