fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinansePolaków czekają biedaemerytury

Polaków czekają biedaemerytury

Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że w przyszłości czekają ich głodowe emerytury.

Badanie Związku Przedsiębiorstw Finansowych wykazało, że niemal 75 proc. Polaków uważa, iż ich przyszłe emerytury „raczej” lub „zdecydowanie” nie zapewnią im odpowiedniego poziomu życia. To więcej niż w 2016 r., gdy odsetek takich odpowiedzi nie przekraczał jednej trzeciej.

– Widać więc, że coraz więcej osób oswoiło się z obecnym w debacie publicznej pojęciem „stopa zastąpienia” oraz faktem, że będzie ona niska. Wpływ na to mają też prognozy emerytalne, które ubezpieczeni dostają z ZUS-u – powiedział dr Sławomir Dudek, ekonomista z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) i współautor badania.

W porównaniu do poprzedniego badania z 55,6 proc. do 15,6 proc. spadł odsetek osób, które nie potrafiły odpowiedzieć na tak zadane pytanie lub w ogóle nie myślą o przyszłej emeryturze. Niestety, mimo że prawie trzy czwarte Polaków zdaje sobie sprawę, że czekają ich marne emerytury, to aż 44,2 proc. nie podejmuje żadnych działań, by zwiększyć swoje dochody w przyszłości (w 2016 r. odsetek takich osób wynosił 56 proc.).

Dr Sławomir Dudek ostrzega, że przyszłe emerytury będą niskie w porównaniu do średniego wynagrodzenia, a wskaźnik zastąpienia dla wielu ubezpieczonych będzie wynosił nawet 20-30 proc. Dla porównania, w 2010 r. stopa zastąpienia sięgała 62,2 proc., w 2015 r. było to 63,7 proc., a w 2020 r. już 56,4 proc.

Polacy, którzy odkładają na emeryturę, robią to głównie za pośrednictwem bankowych kont oszczędnościowych, a co dziesiąty oszczędza w IKE/IKZE.

ZPF
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA