fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaFinansePolaków nie stać na odkładanie pieniędzy

Polaków nie stać na odkładanie pieniędzy

Wysoka inflacja sprawiła, że Polacy stają się za biedni, aby móc odkładać pieniądze. Co gorsza wielu z nas nie liczy na poprawę sytuacji finansowej.

Ze względu na wzrost cen tylko co trzeci Polak może sobie pozwolić na odkładanie oszczędności – podaje agencja Newseria Biznes. Z kolei niemal co piąty Polak ma pieniądze tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Poza tym Polacy są dosyć sceptycznie nastawieni do przyszłości, bo aż połowa z nas nie spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej. Dr Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego dodała, że tylko 26-28 proc. dorosłych Polaków czuje się bezpiecznie finansowo.

Zmieniło się zarówno podejście do oszczędzania, jak i do oszczędności. Z jednej strony Polacy mówią, że tak, warto oszczędzać, a na pytanie, czy oszczędzasz, często odpowiadają: „Nie oszczędzam, wydaję, bo w tej chwili, wtedy, kiedy inflacja jest tak wysoka, nie ma sensu odkładać, bo pieniądze tracą na wartości”

– powiedziała dr Sekścińska w rozmowie z Newserią Biznes.

Według ekspertki aktualnie połowa Polaków tnie wydatki na kulturę, czyli rezygnuje z wyjścia do teatru czy kina. Podobny odsetek ankietowanych tnie wydatki związane z dbaniem o swoje ciało i stan swojego ducha. Dr Sekścińska martwi się, że taka sytuacja może odbić się na zdrowiu psychicznym Polaków w dalszej przyszłości.

Mimo to specjalistka z Uniwersytetu Warszawskiego liczy, że ze względu na fakt, że obecnie podejmujemy ostrożniejsze decyzje zakupowe, to w momencie, gdy inflacja zmaleje zauważymy, że łatwiej nam będzie oszczędzać.

Źródło: Newseria Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA