fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaFinansePolaków nie stać na odkładanie pieniędzy

Polaków nie stać na odkładanie pieniędzy

Wysoka inflacja sprawiła, że Polacy stają się za biedni, aby móc odkładać pieniądze. Co gorsza wielu z nas nie liczy na poprawę sytuacji finansowej.

Ze względu na wzrost cen tylko co trzeci Polak może sobie pozwolić na odkładanie oszczędności – podaje agencja Newseria Biznes. Z kolei niemal co piąty Polak ma pieniądze tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Poza tym Polacy są dosyć sceptycznie nastawieni do przyszłości, bo aż połowa z nas nie spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej. Dr Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego dodała, że tylko 26-28 proc. dorosłych Polaków czuje się bezpiecznie finansowo.

Zmieniło się zarówno podejście do oszczędzania, jak i do oszczędności. Z jednej strony Polacy mówią, że tak, warto oszczędzać, a na pytanie, czy oszczędzasz, często odpowiadają: „Nie oszczędzam, wydaję, bo w tej chwili, wtedy, kiedy inflacja jest tak wysoka, nie ma sensu odkładać, bo pieniądze tracą na wartości”

– powiedziała dr Sekścińska w rozmowie z Newserią Biznes.

Według ekspertki aktualnie połowa Polaków tnie wydatki na kulturę, czyli rezygnuje z wyjścia do teatru czy kina. Podobny odsetek ankietowanych tnie wydatki związane z dbaniem o swoje ciało i stan swojego ducha. Dr Sekścińska martwi się, że taka sytuacja może odbić się na zdrowiu psychicznym Polaków w dalszej przyszłości.

Mimo to specjalistka z Uniwersytetu Warszawskiego liczy, że ze względu na fakt, że obecnie podejmujemy ostrożniejsze decyzje zakupowe, to w momencie, gdy inflacja zmaleje zauważymy, że łatwiej nam będzie oszczędzać.

Źródło: Newseria Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA