fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFelietonPolecą głowy za Polski Ład. I co z tego?

Polecą głowy za Polski Ład. I co z tego?

– To jest czas na wnioski personalne związane z wprowadzaniem Polskiego Ładu. Lada moment takie informacje zostaną przekazane – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Krótko mówiąc, polowanie na kozłów ofiarnych najwyraźniej dobiegło końca. Teraz zostaną oni oficjalnie obarczeni winą za chaos i gigantyczny bałagan związany z „największą podatkową reformą ostatniego trzydziestolecia”. Co nie znaczy, że chaos i gigantyczny bałagan znikną.

Głos w tej sprawie zabrał już Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla PAP stwierdził, że „ci, którzy przygotowywali wprowadzenie Polskiego Ładu na poziomie politycznym, półpolitycznym, niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli”. Krótko mówiąc, szef PiS zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji personalnych.

W środę swoje trzy grosze w tym temacie dorzucił rzecznik rządu Piotr Müller, który przypomniał w TVP Info, że już w pierwszej połowie stycznia, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o błędach po wejściu w życie podatkowej części Polskiego Ładu, premier Mateusz Morawiecki przyznał, że jest kilka rzeczy, które wymagają korekty i zaznaczył również, że „później przyjdzie czas na wnioski personalne”. – I to jest ten czas. Lada moment takie informacje zostaną przekazane – powiedział rzecznik rządu.

Czyje głowy polecą? Wystarczy rzut oka na zestaw wiceministrów finansów i każdy może wytypować sobie odpowiednich kandydatów. A ci pociągną już za sobą kilka innych, zupełnie nikomu nieznanych z nazwiska pracowników resortu finansów. Do grona wiceministrów MinFin dołączył ostatnio Artur Soboń, ale on – póki co – bałagan ma posprzątać, więc trudno go na razie za skutki Polskiego Ładu winić. Pytanie, czy poleci też ten pan, który aktualnie robi za słup w postaci szefa Ministerstwa Finansów? Przesympatyczny jegomość (wiem z autopsji) z dużymi problemami z wypowiadaniem się w języku polskim (też wiem z autopsji, zresztą nie tylko ja). Choć on akurat – zapewniam – z Polskim Ładem niewiele ma wspólnego, bo na finansach publicznych i podatkach praktycznie się nie zna.

Niezależnie jednak od tego, czyje głowy polecą, skutków politycznych i propagandowych Polskiego Ładu w żaden sposób nie da się już odkręcić. To jedna wielka klapa i kompromitacja rządu Mateusza Morawieckiego, firmowana przez całą Zjednoczoną Prawicę. Po miesiącu od wejścia w życie zmian związanych z Polskim Ładem nie ma ANI JEDNEJ OSOBY, która z tych rozwiązań byłaby zadowolona. ANI JEDNEJ.

I to jest w zasadzie najlepsze podsumowanie tego, jak ta „reforma” (nie)działa i jak została przyjęta przez społeczeństwo. Najgorsze jest jednak to, że Polski Ład, nazywany przez rządową propagandę – absolutnie niesłusznie – „największą obniżką podatków w historii III RP”, wielu ludziom na wiele lat może prawdziwą obniżkę podatków zupełnie na serio obrzydzić. Od teraz jakiekolwiek majstrowanie przy podatkach kojarzyć się będzie z „największą klapą i finansowym bałaganem ostatniego trzydziestolecia”. Jeżeli taki miał być prawdziwy cel tej „reformy”, to został osiągnięty w błyskawicznym tempie. Gratulacje!

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA