fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaArchiwumPolimery Police – strategiczny projekt Grupy Azoty na finiszu

Polimery Police – strategiczny projekt Grupy Azoty na finiszu

22 grudnia do portu w Policach wpłynął statek z pierwszą dostawą propanu. – Ta dostawa potwierdza, że budowa nowej fabryki Polimery Police wchodzi w finalną fazę. Przeładowanie propanu do zbiornika usytuowanego w nowym polickim gazoporcie należy traktować jako symboliczny początek kończenia budowy nowego kompleksu chemicznego – powiedział podczas tego wydarzenia Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupa Azoty S.A.

Polimery Police to jedna z najważniejszych i najbardziej strategicznych inwestycji przemysłowych w Polsce w ostatnich latach. W Policach na terenie należącym do Grupy Azoty powstaje zintegrowany kompleks petrochemiczny, w którego zakres wchodzą: instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. W zakres projektu wchodzi również gazoport – terminal przeładunkowo-magazynowy zapewniający możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców.

Kroki milowe

11 maja 2019 r. spółka celowa Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisała kontrakt na realizację inwestycji z koreańskim partnerem Hyundai Engineering Company, Ltd. Przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy nastąpiło 7 stycznia 2020 r. Całkowity budżet realizacji projektu Polimery Police wynosi ok. 1,8 mld dolarów. Pierwsza dostawa propanu (gazowiec „Guadalupe Explorer” przywiózł 22 tys. ton)  to kolejny krok milowy w tym projekcie. Bez surowców start inwestycji byłby niemożliwy.

– Propan w nowych zbiornikach w naszym nowym gazoporcie jest niezbędny do tego, żeby rozpocząć testy, które już w następnych miesiącach będą pozwalały pochwalić się produkcją w Policach polipropylenu – podkreślił Tomasz Hinc. – Projekt Polimery Police stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku krajowego i europejskiego na polipropylen. Polska od wielu lat jest importerem netto tego produktu, dlatego znacząca część wolumenu produktów naszej grupy będzie kierowana do krajowych odbiorców – dodał prezes zarządu Grupa Azoty S.A.

Po co nam polipropylen?

Polimery, a więc m.in. polipropylen, to bezdyskusyjnie jedne z najbardziej udanych i użytecznych materiałów znanych człowiekowi. Otaczają nas wszędzie a my, niezależnie kim jesteśmy, nie jesteśmy w stanie bez nich żyć. Z polimerów wykonane są bowiem przedmioty, bez których nie możemy się obejść, m. in. wszystkie ubrania, urządzenia elektroniczne i elektryczne, artykuły higieniczne, meble, opony, farby, kleje, jak również elementy konstrukcyjne i opakowania.

– Bez tego uniwersalnego tworzywa sztucznego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej gospodarki. Dzięki swoim fizykochemicznym właściwościom jest on kluczowym materiałem wykorzystywanym w licznych gałęziach przemysłu: od branży spożywczej, przez motoryzacją, budowlaną, na medycznej kończąc – przekazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego podczas uroczystości związanej z pierwszą dostawą propanu do gazoportu w Policach.

– Olbrzymie znaczenie ma także fakt, że polipropylen jest tworzywem, które może być całkowicie poddane recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego – dodał wicepremier Sasin.

Polska gospodarka zużywa obecnie ponad 900 tys. ton polipropylenu rocznie. Zdecydowana większość pochodzi jednak z importu. Zresztą roczne zapotrzebowanie na polipropylen stale rośnie. Czasem gwałtownie przyśpiesza, jak chociażby podczas pandemii COVID-19, która naruszyła łańcuchy dostaw i dobitnie pokazała, że w Polsce może tego materiału po prostu zabraknąć.

– Dla mnie projekt Polimery Police to fundament rozwoju polskiej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Rocznie Polska importuje 800 tys. ton polipropylenu. W czasach COVID-u okazało się, że w wielu przypadkach tego polipropylenu zabrakło, np. na maseczki, stroje ochronne, rurki, wenflony itp. To było ogromne wyzwanie ze względu na zagrożenie pandemiczne, z jakim musieliśmy sobie poradzić – powiedział Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins.

Test integralności

Teraz przed twórcami projektu ostatni, kluczowy etap – sprawne przeprowadzenie testu integralności. – Ma on nam dać odpowiedź na pytanie, czy instalacja może pracować pod pełnym obciążeniem, w określonej strukturze produktowej i w określonym czasie. Ten etap ma zakończyć się płynnym przejściem z fazy projektowej do fazy operacyjnej – podkreślił Andrzej Niewiński. Test integralności ma zostać przeprowadzony w pierwszej połowie 2023 r.

– Nie mam wątpliwości, że nasza nowa inwestycja sprawi, iż Polska stanie się jednym z europejskich liderów w produkcji tego niezwykle ważnego dla całego przemysłu półproduktu – podsumował Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupa Azoty S.A.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Azoty S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.