fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPolimery Police – strategiczny projekt Grupy Azoty na finiszu

Polimery Police – strategiczny projekt Grupy Azoty na finiszu

22 grudnia do portu w Policach wpłynął statek z pierwszą dostawą propanu. – Ta dostawa potwierdza, że budowa nowej fabryki Polimery Police wchodzi w finalną fazę. Przeładowanie propanu do zbiornika usytuowanego w nowym polickim gazoporcie należy traktować jako symboliczny początek kończenia budowy nowego kompleksu chemicznego – powiedział podczas tego wydarzenia Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupa Azoty S.A.

Polimery Police to jedna z najważniejszych i najbardziej strategicznych inwestycji przemysłowych w Polsce w ostatnich latach. W Policach na terenie należącym do Grupy Azoty powstaje zintegrowany kompleks petrochemiczny, w którego zakres wchodzą: instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. W zakres projektu wchodzi również gazoport – terminal przeładunkowo-magazynowy zapewniający możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców.

Kroki milowe

11 maja 2019 r. spółka celowa Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisała kontrakt na realizację inwestycji z koreańskim partnerem Hyundai Engineering Company, Ltd. Przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy nastąpiło 7 stycznia 2020 r. Całkowity budżet realizacji projektu Polimery Police wynosi ok. 1,8 mld dolarów. Pierwsza dostawa propanu (gazowiec „Guadalupe Explorer” przywiózł 22 tys. ton)  to kolejny krok milowy w tym projekcie. Bez surowców start inwestycji byłby niemożliwy.

– Propan w nowych zbiornikach w naszym nowym gazoporcie jest niezbędny do tego, żeby rozpocząć testy, które już w następnych miesiącach będą pozwalały pochwalić się produkcją w Policach polipropylenu – podkreślił Tomasz Hinc. – Projekt Polimery Police stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku krajowego i europejskiego na polipropylen. Polska od wielu lat jest importerem netto tego produktu, dlatego znacząca część wolumenu produktów naszej grupy będzie kierowana do krajowych odbiorców – dodał prezes zarządu Grupa Azoty S.A.

Po co nam polipropylen?

Polimery, a więc m.in. polipropylen, to bezdyskusyjnie jedne z najbardziej udanych i użytecznych materiałów znanych człowiekowi. Otaczają nas wszędzie a my, niezależnie kim jesteśmy, nie jesteśmy w stanie bez nich żyć. Z polimerów wykonane są bowiem przedmioty, bez których nie możemy się obejść, m. in. wszystkie ubrania, urządzenia elektroniczne i elektryczne, artykuły higieniczne, meble, opony, farby, kleje, jak również elementy konstrukcyjne i opakowania.

– Bez tego uniwersalnego tworzywa sztucznego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej gospodarki. Dzięki swoim fizykochemicznym właściwościom jest on kluczowym materiałem wykorzystywanym w licznych gałęziach przemysłu: od branży spożywczej, przez motoryzacją, budowlaną, na medycznej kończąc – przekazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego podczas uroczystości związanej z pierwszą dostawą propanu do gazoportu w Policach.

– Olbrzymie znaczenie ma także fakt, że polipropylen jest tworzywem, które może być całkowicie poddane recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego – dodał wicepremier Sasin.

Polska gospodarka zużywa obecnie ponad 900 tys. ton polipropylenu rocznie. Zdecydowana większość pochodzi jednak z importu. Zresztą roczne zapotrzebowanie na polipropylen stale rośnie. Czasem gwałtownie przyśpiesza, jak chociażby podczas pandemii COVID-19, która naruszyła łańcuchy dostaw i dobitnie pokazała, że w Polsce może tego materiału po prostu zabraknąć.

– Dla mnie projekt Polimery Police to fundament rozwoju polskiej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Rocznie Polska importuje 800 tys. ton polipropylenu. W czasach COVID-u okazało się, że w wielu przypadkach tego polipropylenu zabrakło, np. na maseczki, stroje ochronne, rurki, wenflony itp. To było ogromne wyzwanie ze względu na zagrożenie pandemiczne, z jakim musieliśmy sobie poradzić – powiedział Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins.

Test integralności

Teraz przed twórcami projektu ostatni, kluczowy etap – sprawne przeprowadzenie testu integralności. – Ma on nam dać odpowiedź na pytanie, czy instalacja może pracować pod pełnym obciążeniem, w określonej strukturze produktowej i w określonym czasie. Ten etap ma zakończyć się płynnym przejściem z fazy projektowej do fazy operacyjnej – podkreślił Andrzej Niewiński. Test integralności ma zostać przeprowadzony w pierwszej połowie 2023 r.

– Nie mam wątpliwości, że nasza nowa inwestycja sprawi, iż Polska stanie się jednym z europejskich liderów w produkcji tego niezwykle ważnego dla całego przemysłu półproduktu – podsumował Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupa Azoty S.A.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Azoty S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA