fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPolityk, który chlubi się niskimi wydatkami publicznymi

Polityk, który chlubi się niskimi wydatkami publicznymi

Floryda stała się „ostoją zdrowego rozsądku w świecie, który oszalał” – ocenił gubernator tego stanu Ron DeSantis z Partii Republikańskiej.

Amerykański serwis DailySignal.com informuje, że podczas trzeciej Krajowej Konferencji Konserwatyzmu w Miami przemówienie DeSantisa koncentrowało się na głównym na tym, jak Floryda stała się bastionem wolności – schronieniem dla tych, którzy szukają lepszego zarządzania i swobodniejszego życia. Gubernator powiedział, że jego stan pod wieloma względami poszedł w przeciwnym kierunku w porównaniu z wieloma innymi stanami i rządem federalnym.

– Mówi się, że nasz system federalistyczny tworzy „laboratoria demokracji”, w których różne stany mogą podchodzić do spraw na różne sposoby – powiedział DeSantis. Ale nie sądzę, abyśmy kiedykolwiek widzieli tak ostry kontrast między różnymi filozofiami rządzenia, jak w ciągu ostatnich kilku lat.

DeSantis zwrócił uwagę na „wielki exodus” ze stanów i miejscowości rządzonych przez lewicowych polityków. Uchodźcy z tych miejsc uciekli na Florydę, która według gubernatora stała się „ziemią obiecaną” dla rekordowej liczby osób. Od początku pandemii „do stanu Floryda przeniesiono więcej dochodów niż kiedykolwiek przeniesiono do jakiegokolwiek innego stanu w podobnym okresie” w historii Ameryki. DeSantis wskazał na kontrast ze stanami „wykrwawiającymi” bogactwo i ludźmi, takimi jak Kalifornia, Illinois, Nowy Jork i New Jersey.

Zdaniem gubernatora stało się tak, ponieważ Floryda zastosowała się do określonego planu. Zamiast podążać ścieżką wyznaczoną przez „elity medialne”, Floryda wolała czerpać z podstawowych zasad wywodzących się z filozofii Ojców Założycieli. Podążanie tą ścieżką pozwoliło Florydzie rozwijać się, podczas gdy inne stany ucierpiały podczas pandemii COVID-19. W efekcie rok 2021 był rekordowy dla stanowej turystyki.

Skorzystała nie tylko turystyka. Szkoły pozostały otwarte. To zapobiegło spadkowi wyników testów uczniów, co miało miejsce w stanach z surowymi ograniczeniami i zamykaniem szkół. DeSantis zabronił też stosowania paszportów szczepionkowych i wprowadzania nakazów szczepionkowych przez pracodawców. Gubernator chlubi się też niskimi wydatkami publicznymi. Wskazał, że stan Nowy Jork, w którym mieszka 3 mln ludzi mniej niż na Florydzie, ma budżet stanowy dwukrotnie większy. Mimo to Floryda zapewnia lepsze drogi, szkoły i inne usługi publiczne.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA