fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumPolityka gospodarcza na miarę obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa musi być...

Polityka gospodarcza na miarę obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa musi być odważna!

Na przeszkodzie stoi stabilizująca reguła wydatkowa, czyli wpisany do ustawy o finansach publicznych algorytm obliczania dopuszczalnego w danym roku poziomu wydatków budżetu państwa. Nieraz pisałem, że SRW to rozwiązanie zbyt sztywne. Co prawda możliwe jest zawieszenie jej obwiązywania ale tylko kiedy w kraju obowiązuje stan wojenny lub stan wyjątkowy. Nie wiadomo, czy ten drugi zostanie wprowadzony w związku z epidemią. Obecnie uruchomiono stan zagrożenia epidemicznego, ten jednak nie upoważnia do niestosowania reguły. Tymczasem już teraz rząd zapowiedział możliwość prolongaty w opłacaniu składek na ZUS czy w rozliczeniach z fiskusem. Wiele firm powinno móc liczyć na abolicję, jeśli chodzi o jedne i drugie zobowiązania. Oczywiście konieczne będzie tutaj przyjęcie określonych reguł skorzystania z tych zwolnień, najpewniej jednak bez tego się nie obejdzie. To z kolei oznaczać może poważne uszczuplenia dla budżetu państwa. Jeśli jednak ma nie dojść do fali plajt skutkujących wzrostem bezrobocia i recesją, działać trzeba zdecydowanie. Na ten rok SRW powinna być zatem wyłączona ze stosowania. Wskazany byłby sygnał ze strony rządu, że takie kroki są planowane.

Firmy mogą mieć zresztą problemy nie tylko z regulowaniem zobowiązań publicznoprawnych. Trudności mogą pojawił się także z bieżącą obsługą kredytów i innych zobowiązań wobec sektora finansowego. To zaś może wymagać wsparcia płynnościowego ze strony NBP, szczególnie kiedy zbyt narażony na ryzyko banki przestaną finansować gospodarkę. Obniżka stopy procentowej banku centralnego to w tych okolicznościach zbyt mało. Nie brak zresztą głosów, że lepiej jej nie obniżać ze względu na wciąż dużą ekspozycję polskich kredytobiorców na zobowiązania wyrażone w obcych walutach (vide kredyty frankowe), na co zwraca uwagę członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hradt. Niższe stopy to przecież słabszy złoty i wyższa rata. Być może pora zatem na polska wersję luzowania ilościowego czyli bezpośredniego zasilania gospodarki w płynność przez NBP?

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA