fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajPolityka klimatyczna UE będzie miała skutek przeciwny do zamierzonego

Polityka klimatyczna UE będzie miała skutek przeciwny do zamierzonego

Unijna polityka klimatyczna w rolnictwie będzie miała skutek przeciwny do oficjalnie zamierzonego. Doprowadzi do ogólnego wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Takie wnioski wynikają z raportu Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych.

Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych, specjalistyczny ośrodek analityczny działający w ramach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, przygotowało analizę pt. „VIIEW on EU ETS 2050: Nowe sektory w EU ETS w kontekście neutralności klimatycznej w UE w 2050 – Skutki dla Polski” wykonaną w ramach projektu LIFE VIIEW 2050. W raporcie przedstawiono skutki rozszerzenia EU ETS dla Polski w odniesieniu do całej gospodarki, energetyki, transportu oraz rolnictwa.

Spadek produkcji rolnej, wzrost cen

Z analizy wynika, że wprowadzenie opłat od emisji dwutlenku węgla w sektorze rolnym wywoła spadek produkcji rolnej. W Polsce będzie on znacznie głębszy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Z kolei spadek produkcji rolnej pociągnie za sobą wzrost cen produktów rolnych. W Polsce średni wzrost cen będzie wyższy niż w Unii Europejskiej. Wynika to z niższego początkowego poziomu cen produktów rolnych w roku bazowym w Polsce.

Ucieczka emisji

Jak czytamy w analizie, skutki unijnej polityki klimatycznej wobec rolnictwa będą przeciwne do oficjalnie zamierzonych:

Zmniejszenie podaży produktów rolnych pochodzenia unijnego na rynku światowym
sprzyja wzrostowi produkcji żywności w pozostałych częściach świata. Wzrost produkcji
rolnej w innych krajach świata wskazuje, że realizacja ambitnej polityki w zakresie
ograniczania emisji gazów cieplarnianych w UE może skutkować ucieczką emisji
i doprowadzić do ogólnego wzrostu emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa oraz
prowadzić do zmniejszenia powierzchni lasów na świecie.

Co więcej, autorzy raportu zwracają uwagę, że zmniejszenie produkcji rolnej znacząco obniży poziom bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce.

 

Źródło: Nowe sektory w EU ETS w kontekście neutralności klimatycznej w UE w 2050 – Skutki dla Polski

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA