fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolityka klimatyczna UE będzie miała skutek przeciwny do zamierzonego

Polityka klimatyczna UE będzie miała skutek przeciwny do zamierzonego

Unijna polityka klimatyczna w rolnictwie będzie miała skutek przeciwny do oficjalnie zamierzonego. Doprowadzi do ogólnego wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Takie wnioski wynikają z raportu Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych.

Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych, specjalistyczny ośrodek analityczny działający w ramach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, przygotowało analizę pt. „VIIEW on EU ETS 2050: Nowe sektory w EU ETS w kontekście neutralności klimatycznej w UE w 2050 – Skutki dla Polski” wykonaną w ramach projektu LIFE VIIEW 2050. W raporcie przedstawiono skutki rozszerzenia EU ETS dla Polski w odniesieniu do całej gospodarki, energetyki, transportu oraz rolnictwa.

Spadek produkcji rolnej, wzrost cen

Z analizy wynika, że wprowadzenie opłat od emisji dwutlenku węgla w sektorze rolnym wywoła spadek produkcji rolnej. W Polsce będzie on znacznie głębszy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Z kolei spadek produkcji rolnej pociągnie za sobą wzrost cen produktów rolnych. W Polsce średni wzrost cen będzie wyższy niż w Unii Europejskiej. Wynika to z niższego początkowego poziomu cen produktów rolnych w roku bazowym w Polsce.

Ucieczka emisji

Jak czytamy w analizie, skutki unijnej polityki klimatycznej wobec rolnictwa będą przeciwne do oficjalnie zamierzonych:

Zmniejszenie podaży produktów rolnych pochodzenia unijnego na rynku światowym
sprzyja wzrostowi produkcji żywności w pozostałych częściach świata. Wzrost produkcji
rolnej w innych krajach świata wskazuje, że realizacja ambitnej polityki w zakresie
ograniczania emisji gazów cieplarnianych w UE może skutkować ucieczką emisji
i doprowadzić do ogólnego wzrostu emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa oraz
prowadzić do zmniejszenia powierzchni lasów na świecie.

Co więcej, autorzy raportu zwracają uwagę, że zmniejszenie produkcji rolnej znacząco obniży poziom bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce.

 

Źródło: Nowe sektory w EU ETS w kontekście neutralności klimatycznej w UE w 2050 – Skutki dla Polski

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA