fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatPolityka zero-COVID, czyli jak Chiny znalazły się w sytuacji bez wyjścia

Polityka zero-COVID, czyli jak Chiny znalazły się w sytuacji bez wyjścia

Chiny zapowiedziały częściowe złagodzenie polityki zero-COVID, która przez dwa i pół roku utrzymywała kraj w izolacji od reszty świata. Złagodzenie obostrzeń zbiega się jednak z bezprecedensowym, od czasu zamknięcia Szanghaju, wzrostem zakażeń. Władze dążą do zminimalizowania negatywnych skutków gospodarczych i społecznych, jakie wywołały kolejne lockdowny, ale brak jasności w działaniu podsyca niepewność, strach i niezadowolenie. Nic więc dziwnego, że proces ponownego otwierania się Chin postępuje w tempie jeden krok naprzód i dwa kroki wstecz.

To, co obecnie dzieje się w Chinach można by nazwać „dniem świstaka”. Każdego dnia mieszkańcy Chin przeżywają na nowo początek pandemii pomimo, iż od jej wybuchu minęły już prawie trzy lata. Izolacji poddawane są całe miasta, poszczególne dzielnice czy osiedla, a nawet Disneyland. Wystarczy już samo wykrycie zakażenia (bez zachorowań), aby wdrożyć środki zapobiegawcze i zamknąć przestrzeń tak dużą, jak zdecydują władze. Co gorsza – brak jest jednolitej polityki zero-COVID powoduje, że każda prowincja inaczej wdraża ogłoszone przez rząd restrykcje.

„Sytuacja jest tak zmienna, że boję się zaprosić znajomych do domu, bo w porze kolacji mogą zamknąć mój blok, co oznacza, że znajomi będą zmuszeni zostać ze mną przez kolejne siedem dni” – komentuje ironicznie Jie, mieszkaniec Szanghaju.

Ludzie żyją w ciągłym strachu, czy i na ile zostaną poddani izolacji. Rząd utrzymuje, że strategia zero-COVID uratowała setki tysięcy istnień ludzkich. I liczby to potwierdzają. Najbardziej zaludniony kraj na świecie ma mniej niż 5300 zgonów, w porównaniu z np. 530 000 w Indiach, z podobną populacją. Jednak chiński plan całkowitego wyeliminowania covida nie powiódł się, a rok 2022 jest zdecydowanie rokiem, w którym zarejestrowano najwięcej przypadków zachorowań mimo wprowadzenia drakońskich blokad, takich jak ta w Szanghaju, która uważana jest za ostrzejszą niż wprowadzony w Wuhan w styczniu 2020 r. lockdown. Mają one natomiast głęboki wpływ gospodarczy, który znajduje odzwierciedlenie w jednym z najniższych wskaźników wzrostu od czasu otwarcia się Chin na świat. Wyznaczony przez Komunistyczną Partię Chin na koniec 2022 r. wzrost gospodarczy na poziomie 5,5 proc. nie zostanie osiągnięty.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez agencję Bloomberga wzrost chińskiego PKB na koniec roku wyniesie 3,4 proc. Pojawiają się również głosy, że trwanie przy polityce całkowitego wyeliminowania pandemii może spowodować, że chińskie PKB zejdzie nawet poniżej 3 proc. Przemawiają za tym statystyki, zgodnie z którymi ruch lotniczy nadal przewozi tylko jedną trzecią pasażerów z ich liczby przed pandemią. Niepewność gospodarcza osłabia również konsumpcję. Podczas ostatniego Dnia Singla – największego na świecie festiwalu zakupów, które odbyło się 11 listopada – wydarzyło się coś niezwykłego: platformy e-commerce nie publikowały na bieżąco wyników sprzedażowych, jak czyniły to w poprzednich latach. Jak wynika z oświadczenia wydanego przez zarząd Alibaby (największej platformy sprzedażowej online w Chinach) z powodu utrzymującej się polityki zero-COVID zyski firmy spadły o 96 proc. w pierwszej połowie roku podatkowego (kwiecień-wrzesień).

Niektórzy analitycy obniżyli do końca roku prognozy popytu na ropę w Chinach po tym, jak liczba przypadków COVID-19 wzrosła do niemal rekordowych poziomów, zmuszając władze do przywrócenia ograniczeń w mobilności opóźniając tym samym powrót do zdrowia tego głównego importera ropy naftowej na świecie.

Zaniepokojenie na światowych rynkach budzi wzrost zachorowań w Kantonie, który aktualnie jest epicentrum nowych przypadków. Południowa metropolia to ośrodek produkcyjny kraju. Obszar ten jest domem dla wielu fabryk obejmujących branże: elektroniczną, samochodową, telekomunikacyjną i metalurgiczną. Kanton określany jako światowe centrum produkcyjne. Jeśli obecny wzrost liczby przypadków doprowadzi do lockdownu w całym mieście, to zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw przewyższą te, które miały miejsce w ubiegłym roku. Aktualnie Pekin zarządził pięciodniową blokadę najbardziej zaludnionej dzielnicy Kantonu – Baiyun. Obecnie ponad 40 chińskich miast jest objętych ograniczeniami. Chińskie problemy rozprzestrzeniają się na rynki na całym świecie. Po ogłoszeniu rosnącej liczby nowych przypadków ucierpiały akcje amerykańskich spółek z istotną ekspozycją na Chiny, np. akcje Tesli straciły w poniedziałek prawie 7 proc.

Doświadczenie pokazuje, że arbitralne i bezwzględne narzucanie polityk ma katastrofalne skutki dla dobrobytu ludzi. Upór w polityce zero-COVID ma wiele podobieństw i wydaje się mieć taki sam skutek jak w przypadku polityki jednego dziecka narzuconej Chinom w 1979 r. Z drugiej strony gwałtowne zniesienie obostrzeń mogłoby skończyć się tsunami zarażonych ludzi i spowodować – według statystyk opublikowanych w czasopiśmie „Nature Medicine” – 1,6 mln zgonów. Czyżby Chiny na własne życzenie znalazły się w sytuacji bez wyjścia?

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA