fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaŚwiatPolki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie

Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie

W naszym konserwatywnym, jak to się teraz chętnie podkreśla, zdominowanym światopoglądowo przez katolików kraju, kobiety – szczególnie w biznesie – nie mają nic do powiedzenia? Jeśli ktoś tak twierdzi, to zupełnie nie wie, o czym mówi lub uprawia politykę nasączoną złymi intencjami. Niezależne badania pokazują, że jest wręcz odwrotnie.

Polska znalazła się w światowej czołówce 10 krajów zapewniających kobietom dobre warunki do prowadzenia biznesu – wynika z najnowszego rankingu „Mastercard Index of Women Entrepreneurs”.

Polki doskonale wiedzą, co robią, gdy decydują się na założenie własnej firmy i prowadzenie działalności gospodarczej. Dostrzegają w tym realną szansę na poprawienie własnej sytuacji materialnej. A bardzo często także całej rodziny, którą współtworzą. Z badania dowiadujemy się, że odsetek firm kierowanych przez kobiety wynosi w Polsce 28 procent. Polki kierują więc niemal co trzecią firmą! Wydaje się to mało? Ten odsetek powinien sięgać np. połowy lub jeszcze więcej? Przy zajmowaniu stanowisk menadżerskich przez kobiety należy może zapewnić, wsparte unijnymi przepisami, parytety?
Porzucając tego rodzaju rozważania, naszym zdaniem absurdalne, trzeba podkreślić, że owo 28 procent plasuje Polskę na 15. pozycji w świecie. Zaś w nowoczesnej Europie – na piątym.

Kobiety są dobrymi menadżerami

– Firmy zarządzane przez kobiety to silny katalizator wzrostu gospodarczego, poprawiający jakość życia wszystkim – twierdzi Ann Cairns, wiceprezes Mastercard. Ann Cairns ma tu absolutną rację. Psychologowie biznesu i eksperci od zarządzania twierdzą zgodnie, że – wbrew pojawiającym się, obiegowym opiniom – kobiety potrafią zarządzać firmami z dużym opanowaniem. Demonstrowana czasem w kontrolowany sposób emocjonalność nie tylko nie jest żadną przeszkodą, ale wręcz sprzyja skutecznemu kierowaniu. Na ogół też chłodno kalkulują szanse na operacyjne sukcesy oraz jasno identyfikują obszary możliwej porażki. Kobiety potrafią też myśleć strategicznie, elastycznie i szybko przechodzą w analizie sytuacji od szczegółu do ogółu i odwrotnie. Kobiety-menadżerowie umiejętnie korzystają z rozwiązań pomocowych, w tym z dostępu do kapitału, usług finansowych a także programów akademickich.

Przedmiotem badania Mastercard jest przedsiębiorczość kobiet mierzona w 58 krajach. To bardzo poważne, szeroko zakrojone i oczywiście reprezentatywne badanie, obejmuje swoim zasięgiem aż 80 procent aktywnych zawodowo kobiet na całym świecie. Specjalny indeks, tzw. „Mastercard Index of Women Entrepreneurs”, stanowi średnią ważoną trzech elementów: udziału kobiet w rynku pracy (w tym odsetka piastowanych miejsc na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych oraz aktywności zawodowej kobiet), dostępu pań do zasobów wiedzy i środków finansowych, a także poziomu przyjazności warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju.

Kraje najprzyjaźniejsze przedsiębiorczyniom

Z rankingu wynika też, że aktywność przedsiębiorczych kobiet z roku na rok ciągle rośnie – na całym świecie. Co oczywiste, kobiety prowadzące własną działalność radzą sobie lepiej w rozwiniętych gospodarkach. Spośród 20 wiodących w rankingu krajów 80 procent stanowią kraje o wysokich dochodach budżetowych, które jednocześnie sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Co trzeba zauważyć; na tych rynkach, które oferują wysoki poziom publicznego wsparcia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym firmom z sektora MŚP, procentowy udział biznesów prowadzonych przez kobiety jest wyższy.

Pomimo spadku o jedną pozycję w porównaniu z rokiem ubiegłym, wynik rankingu plasuje Polskę w czołówce krajów oferujących najlepsze warunki do prowadzenia kobietom własnego biznesu. Nowym liderem zostały w tym roku Stany Zjednoczone. Wysoko plasują się też Nowa Zelandia i Kanada. Z krajów europejskich szybko awansowała Francja (+6,8 pkt. w indeksie 2020), natomiast największy spadek odnotowała uchodząca za emanację systemu socliberalnego… Szwecja (-7,3 pkt.).

Cóż, nadal najgorzej w rankingu wypadają kraje Afryki Północnej oraz niektóre z Bliskiego Wschodu; przede wszystkim Indie i Bangladesz. Można przypuszczać, że ma to związek z tradycyjnie patriarchalną kulturą, wyrastającą z historycznie inaczej niż w tzw. zachodnim świecie ukształtowanych związków rodzinnych, klanowych i religijnych.

Mężczyźni wciąż „prezesami”

Już 2018 roku Polska znalazła się w czołówce państw pod względem liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych. Potwierdza to także badanie „International Business Report”, przeprowadzone przez firmę Grant Thornton. Kobiety w polskich firmach stanowią w nim 34 procent wśród wyższej kadry menedżerskiej. Jest to wynik wyraźnie wyższy od średniej europejskiej i światowej.
Zgodnie z opartym na powyższym badaniu raportem „Polski biznes silny kobietami”, w polskich dużych i średnich przedsiębiorstwach kobiety dominują pośród senior-menadżerów, czyli w wyższej kadrze ściśle kierowniczej.

W tej beczce miodu jest łyżka dziegciu. Mężczyźni nadal, w większości krajów, obsadzają najwyższe stanowiska. Kobieta tylko w ośmiu procentach przypadków jest prezesem zarządu. Co ciekawe, pod względem wysokiego wskaźnika firm prowadzonych przez kobiety, w rankingu prowadzą… Uganda (38,2 procent), przed Ghaną (37,9 procent) i Botswaną (36 procent).

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA