fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPołowa firm nie planuje podwyżek

Połowa firm nie planuje podwyżek

Aż trzy czwarte najmniejszych firm w Polsce w najbliższym czasie nie planuje podwyżek ani nowych benefitów dla pracowników – wynika z raportu firmy Personnel Service.

Najnowsze badanie Personnel Service wykazało, że co druga firma w Polsce w najbliższym półroczu nie planuje podwyżek ani nowych świadczeń dla pracowników. Przedsiębiorstwa podjęły takie decyzje, mimo że zdają sobie sprawę, iż zatrudnieni oczekują jakiegoś wyrównania wynagrodzenia ze względu na inflację.

Wprowadzenie podwyżek lub nowych benefitów rozważa natomiast co piąta firma w Polsce, a 12 proc. przedsiębiorstw jest na to zdecydowanych. Im większa firma, tym większe szanse na dodatki – co piąte duże przedsiębiorstwo (powyżej 250 osób) zdecydowanie planuje nowe świadczenia płacowe lub pozapłacowe. Z kolei wśród firm zatrudniających do dziewięciu pracowników ten odsetek spada do zaledwie 3 proc.

– Z badania amerykańskiej firmy MetLife wynika, że szeroki zakres benefitów zatrzymałby na dłużej w firmie aż trzy czwarte pracowników. Mikrofirmy nie mają teraz narzędzi do rozszerzania swojej oferty – powiedział cytowany w informacji prasowej ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A. Krzysztof Inglot. – Przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu osób włączyli raczej tryb przetrwania, co oznacza, że kluczowe jest utrzymanie dotychczasowej kondycji firmy i ograniczanie wydatków, a nie ich zwiększanie – dodał.

Jeśli chodzi o planowane dodatki płacowe lub pozapłacowe to przodują premie, jakich chce udzielić jedna czwarta firm. Co do stałych podwyżek wynagrodzeń, na taki krok chce się zdecydować co piąte przedsiębiorstwo. Tyle samo firm myśli o benefitach dla wybranych osób z okazji rocznic zatrudnienia.

Personnel Service wskazał, że w związku z wysoką inflacją i rosnącymi cenami żywności 15 proc. firm zdecyduje się na darmowe wyżywienie w pracy jako dodatek dla pracujących i tyle samo firm rozważy czterodniowy tydzień pracy i dofinansowanie wydatków na paliwo dla dojeżdżających do pracy. Tylko 9 proc. rozważa nielimitowane dni urlopowe i dopłacanie do zdalnych form rozrywki, jak np. Netflix.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA