fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPołowa Polaków zadowolona ze swoich finansów w roku 2019

Połowa Polaków zadowolona ze swoich finansów w roku 2019

16 proc. badanych nie umiało jednoznacznie odpowiedzieć na postawione im pytanie.

Co jest przyczyną takiego optymizmu wśród badanych? W ocenie Sławomira Grzelczaka, prezesa BIG InfoMonitor, przyczyną satysfakcji finansowej wśród rodaków nie było głównie "zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie", a oszczędzanie.

Kolejnym powodem zadowolenia, jaki wskazało 47 proc. badanych, był brak zaskakujących wydatków. Następnie brak konieczności "zaciągania kredytu, pożyczki", na co wskazało 37 proc. badanych.

Wśród badanych co czwarta osoba cieszyła się z wyższych zarobków lub premii, 15 proc. osób ze zmiany pracy. Na pozytywny wpływ programów socjalnych wskazało 16 proc. Polaków.

W 2019 roku nastąpiła pierwsza wypłata trzynastej emerytury, od połowy roku rozszerzony został program 500+, a od sierpnia osoby w wieku do 26 lat nie muszą płacić podatku dochodowego.

"Zapewne dlatego wśród zadowolonych z finansów częściej są rodzice niż osoby nieposiadające dzieci, ale mimo podatkowej ulgi najmniej jest ich jednak wśród najmłodszych badanych" – komentują autorzy badania.

Największe zadowolenie pod kątem finansów w 2019 roku wykazują mieszkańcy Podlasia (63 proc.). Następni są Lubelszczyzna, Małopolska i Pomorze Zachodnie (55-56 proc.).

Niezadowoleni z kolei są mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Tam przeważają osoby niezadowolone (41 proc.), a 36 proc. ocenia swoją sytuację finansową w 2019 roku pozytywnie. Średnia zadowolonych w skali kraju wyniosła 49 proc. Pod średnią znaleźli się mieszkańcy woj. lubuskiego (37 proc.), Wielkopolski (41 proc.) i województw łódzkiego i śląskiego (po 43 proc.).

– Niezadowoleni podsumowali negatywnie rok m.in. dlatego, że zaskoczyły ich nieprzewidziane wydatki – mówi cytowany przez "Business Insider" Grzelczak.

Brak oszczędności był rozczarowaniem dla 46 proc. Polaków. Co trzeby zawiedziony był poziomem wynagrodzeń – zbyt niskich w stosunku do optymistycznych przewidywań. Co czwarta osoba spośród 35 proc. niezadowolonych zwróciła też uwagę, że nie była w stanie znaleźć lepiej płatnej pracy.

Badanie "Nastawienie do finansów" przeprowadzone zostało w listopadzie 2019 roku na reprezentatywnej grupie 1019 Polaków w wieku 18-75 lat, techniką komputerowo wspomaganych wywiadów internetowych (CAWI).

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA