fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajPolsce brakuje pracowników sezonowych

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.

Polscy producenci owoców miękkich i warzyw mają problemy ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Polacy nie chcą zbierać truskawek, bo wolą stałe zatrudnienie. „Rzeczpospolita” pisze, że w związku z tym pracodawcy szukają pracowników sezonowych w innych krajach.

Niskie zarobki pracowników sezonowych

Andrzej Gajowiczek, prezes Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, na łamach „Rzeczpospolitej” powiedział, że dzisiaj Polska jest potęgą w przetwórstwie owoców i produkcji drobiu, ale poważnym kłopotem jest brak rąk do pracy. Problemy potęguje np. fakt, że w produkcji owoców nie ma jeszcze automatów do ich zbioru.

Sytuacji nie poprawia wysokość zarobków w sezonowym zbiorze owoców. Według Dariusza Szymańskiego, prezesa Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców Nasz Sad, pracownik niewykwalifikowany w tej branży może zarobić 15-16 zł za godzinę, czyli 2,5-3 tys. zł netto miesięcznie. Do tego oferowane jest mu zakwaterowanie. Dodatkową barierą, nawet dla dużych producentów rolnych, są wysokie koszty zatrudnienia pracowników sezonowych. To wszystko sprawia, że w polskim rolnictwie ciągle wiele osób jest zatrudnionych „na czarno”.

Dzisiaj polscy producenci owoców miękkich i warzyw próbują ratować się współpracą z agencjami zatrudnienia, które szukają pracowników w odległych rejonach świata. Mowa tutaj o takich krajach jak Indie, Nepal czy Filipiny. Trudna sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii sprawiła, że zatrudnieniem w Polsce zainteresowały się też osoby z Afryki, np. z Maroka. W związku z taką sytuacją, polscy producenci oczekują od rządu, że ten zmieni podejście do pracowników z bardziej odległych krajów i usprawni wydawanie wiz lub zezwoleń na pracę dla takich osób. Odpowiednie rozmowy toczyły się już nawet z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA