fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolsce brakuje pracowników sezonowych

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.

Polscy producenci owoców miękkich i warzyw mają problemy ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Polacy nie chcą zbierać truskawek, bo wolą stałe zatrudnienie. „Rzeczpospolita” pisze, że w związku z tym pracodawcy szukają pracowników sezonowych w innych krajach.

Niskie zarobki pracowników sezonowych

Andrzej Gajowiczek, prezes Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, na łamach „Rzeczpospolitej” powiedział, że dzisiaj Polska jest potęgą w przetwórstwie owoców i produkcji drobiu, ale poważnym kłopotem jest brak rąk do pracy. Problemy potęguje np. fakt, że w produkcji owoców nie ma jeszcze automatów do ich zbioru.

Sytuacji nie poprawia wysokość zarobków w sezonowym zbiorze owoców. Według Dariusza Szymańskiego, prezesa Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców Nasz Sad, pracownik niewykwalifikowany w tej branży może zarobić 15-16 zł za godzinę, czyli 2,5-3 tys. zł netto miesięcznie. Do tego oferowane jest mu zakwaterowanie. Dodatkową barierą, nawet dla dużych producentów rolnych, są wysokie koszty zatrudnienia pracowników sezonowych. To wszystko sprawia, że w polskim rolnictwie ciągle wiele osób jest zatrudnionych „na czarno”.

Dzisiaj polscy producenci owoców miękkich i warzyw próbują ratować się współpracą z agencjami zatrudnienia, które szukają pracowników w odległych rejonach świata. Mowa tutaj o takich krajach jak Indie, Nepal czy Filipiny. Trudna sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii sprawiła, że zatrudnieniem w Polsce zainteresowały się też osoby z Afryki, np. z Maroka. W związku z taką sytuacją, polscy producenci oczekują od rządu, że ten zmieni podejście do pracowników z bardziej odległych krajów i usprawni wydawanie wiz lub zezwoleń na pracę dla takich osób. Odpowiednie rozmowy toczyły się już nawet z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA