fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaZdrowieCzy w Polsce zabraknie lekarzy?

Czy w Polsce zabraknie lekarzy?

Aż co trzeci absolwent medycyny chce wyjechać z Polski.

Z badania przeprowadzonego przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że jedna trzecia osób, które kończą studia medyczne jest prawie zdecydowana, żeby wyjechać, a dwie trzecie rozważa wyjazd, ale chce zostać w kraju. Wśród kończących studia medyczne zdecydowana większość, bo aż 70 proc. chce pracować w szpitalach wojewódzkich lub uniwersyteckich.

Badacze sprawdzili z czym wiążą się największe oczekiwania przyszłych medyków co do miejsca pracy. Jak się okazuje są to warunki pracy – w tym możliwości rozwoju, atmosfera i czas pracy. Co ciekawe, wynagrodzenia znalazły się dopiero na czwartym miejscu. Jeśli chodzi o czynniki wypychające absolwentów medycyny z naszego kraju, to jest to przede wszystkim organizacja pracy w polskich szpitalach, które w opinii przyszłych medyków nie do końca poradziły sobie z pandemią COVID-19.

– Co jeszcze jest bardzo ważne, absolwenci nie chcą wyjeżdżać zaraz po studiach, mówią: poczekam na staż, zrobię staż, wtedy zdecyduję. Dlatego wiemy, że jeżeli mamy jedną trzecią absolwentów, która chce wyjechać z kraju, to teraz jest czas, żeby spróbować ich zatrzymać – powiedział cytowany przez portal Rynek Zdrowia prof. Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor wezwał do zwiększenia wysiłków mających na celu zatrzymanie medyków w Polsce wskazując, że konkurowanie o lekarzy będzie na świecie rosło. Co więcej, jeśli już młody lekarz wyjedzie za granicę, to jego powrót do kraju jest raczej mało możliwy.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA