fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaZdrowieCzy w Polsce zabraknie lekarzy?

Czy w Polsce zabraknie lekarzy?

Aż co trzeci absolwent medycyny chce wyjechać z Polski.

Z badania przeprowadzonego przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że jedna trzecia osób, które kończą studia medyczne jest prawie zdecydowana, żeby wyjechać, a dwie trzecie rozważa wyjazd, ale chce zostać w kraju. Wśród kończących studia medyczne zdecydowana większość, bo aż 70 proc. chce pracować w szpitalach wojewódzkich lub uniwersyteckich.

Badacze sprawdzili z czym wiążą się największe oczekiwania przyszłych medyków co do miejsca pracy. Jak się okazuje są to warunki pracy – w tym możliwości rozwoju, atmosfera i czas pracy. Co ciekawe, wynagrodzenia znalazły się dopiero na czwartym miejscu. Jeśli chodzi o czynniki wypychające absolwentów medycyny z naszego kraju, to jest to przede wszystkim organizacja pracy w polskich szpitalach, które w opinii przyszłych medyków nie do końca poradziły sobie z pandemią COVID-19.

– Co jeszcze jest bardzo ważne, absolwenci nie chcą wyjeżdżać zaraz po studiach, mówią: poczekam na staż, zrobię staż, wtedy zdecyduję. Dlatego wiemy, że jeżeli mamy jedną trzecią absolwentów, która chce wyjechać z kraju, to teraz jest czas, żeby spróbować ich zatrzymać – powiedział cytowany przez portal Rynek Zdrowia prof. Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor wezwał do zwiększenia wysiłków mających na celu zatrzymanie medyków w Polsce wskazując, że konkurowanie o lekarzy będzie na świecie rosło. Co więcej, jeśli już młody lekarz wyjedzie za granicę, to jego powrót do kraju jest raczej mało możliwy.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Zmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy rolnicy są zadowoleni, protesty natomiast podnieśli aktywiści ekologiczni. Szkoda tylko, że konsumentów nikt o zdanie nie zapytał.
2 MIN CZYTANIA

Nowa fala regulowania zawodów

Rząd przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulujący warunki i zasady wykonywania 17 zawodów dotychczas nieuregulowanych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA