fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolscy artyści wygrali z Sony

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.

Sąd Okręgowy w Warszawie stanął po stronie Stowarzyszenia Artystów Wykonawców (SAWP), które 13 lat temu złożyło pozew przeciwko firmie Sony. „Dziennik Gazeta Prawna” tłumaczy, że artyści domagali się zapłaty zaległej opłaty od urządzeń i czystych nośników sprzedanych między 2007 a 2010 rokiem.

W opinii sądu sprzedane w podanym okresie tablety, telefony, laptopy oraz inne sprzęty podlegają obowiązkowi opłaty, a twórcom należy się rekompensata „od wszystkich urządzeń zdolnych do pozyskiwania kopii w ramach własnego użytku osobistego”. Biegły uznał, że takimi urządzeniami są smartfony, tablety i notebooki, więc producenci i importerzy tego sprzętu powinni odprowadzać od nich opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania, które następnie są dzielone między twórców. W związku z tym Sony ma zapłacić 576 tys. złotych.

„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że sąd chciał podkreślić, iż ważniejsze od uzyskania samej zapłaty jest wskazanie, że opłata reprograficzna powinna być odprowadzana od wszystkich urządzeń umożliwiających kopiowanie utworów.

Biuro prasowe firmy Sony nie podziela argumentacji sądu i prawnicy przedsiębiorstwa mają zamiar złożyć odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji.

Źródło: PAP, DGP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA