fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolscy artyści wygrali z Sony

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.

Sąd Okręgowy w Warszawie stanął po stronie Stowarzyszenia Artystów Wykonawców (SAWP), które 13 lat temu złożyło pozew przeciwko firmie Sony. „Dziennik Gazeta Prawna” tłumaczy, że artyści domagali się zapłaty zaległej opłaty od urządzeń i czystych nośników sprzedanych między 2007 a 2010 rokiem.

W opinii sądu sprzedane w podanym okresie tablety, telefony, laptopy oraz inne sprzęty podlegają obowiązkowi opłaty, a twórcom należy się rekompensata „od wszystkich urządzeń zdolnych do pozyskiwania kopii w ramach własnego użytku osobistego”. Biegły uznał, że takimi urządzeniami są smartfony, tablety i notebooki, więc producenci i importerzy tego sprzętu powinni odprowadzać od nich opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania, które następnie są dzielone między twórców. W związku z tym Sony ma zapłacić 576 tys. złotych.

„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że sąd chciał podkreślić, iż ważniejsze od uzyskania samej zapłaty jest wskazanie, że opłata reprograficzna powinna być odprowadzana od wszystkich urządzeń umożliwiających kopiowanie utworów.

Biuro prasowe firmy Sony nie podziela argumentacji sądu i prawnicy przedsiębiorstwa mają zamiar złożyć odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji.

Źródło: PAP, DGP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA