fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaInwestycjePolscy inwestorzy pozostają optymistami

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.

Aż 46 proc. polskich inwestorów uważa, że zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy w zestawieniu rdr będą „wyższe” lub „znacznie wyższe” – wynika z badania firmy Schroders. Dokładnie 39 proc. inwestorów twierdzi, że ich zwroty pozostaną bez zmian, a 13 proc. spodziewa się, że będą one niższe.

Poza tym 77 proc. polskich inwestorów zgadza się ze stwierdzeniem, że wyższa inflacja i stopy procentowe oznaczają, że weszliśmy w nowy reżim polityki i zachowań rynkowych, przez co 52 proc. inwestorów zmieniło swoją strategię inwestycyjną, a 40 proc. zamierza to zrobić. Poza tym polscy inwestorzy twierdzą, że w ciągu sześciu ostatnich miesięcy następujące inwestycje stały się bardziej atrakcyjne: aktywa niepubliczne – takie jak private equity lub nieruchomości, fundusze zarządzane aktywnie oraz aktywa cyfrowe.

Jeśli chodzi o największe bariery, które utrudniają inwestowanie w aktywa niepubliczne w Polsce, to inwestorzy wskazują na mniejsze doświadczenie/znajomość klasy aktywów (64 proc.), mniejszą transparentność klas aktywów (62 proc.), koszty i opłaty (62 proc.), brak płynności/długi okres utrzymywania inwestycji (61 proc.) oraz minimalną wartość inwestycji (39 proc.). W raporcie firmy Schroeders podano, że 15,1 proc. polskich inwestorów przyznało, że rozważyliby alokację swoich środków w aktywa prywatne.

Polskich inwestorów zapytano również o to, w jakie aktywa niepubliczne chcieliby inwestować i na pierwszym miejscu znalazły się private quity, na które wskazał co trzeci ankietowany. Kolejne pozycje to nieruchomości (27 proc.) oraz infrastruktura i energetyka odnawialna (15 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA